GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-02-2022 16:08   Güncelleme : 13-02-2022 16:08

Hyaluronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asit son zamanlarda ismini sıklıkla duyduğumuz bir isimdir. Kozmetik ürünlerinde ve cilt bakımında ismi sıklıkla duyulan hyaluronik asit nedir? Faydaları nelerdir? Merak edenler için açıklamaya çalışacağız. İşte bilinmeyenler;

Hyaluronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Hyaluronik asit son zamanlarda ismini sıklıkla duyduğumuz bir isimdir. Kozmetik ürünlerinde ve cilt bakımında ismi sıklıkla duyulan hyaluronik asit nedir? Faydaları nelerdir? Merak edenler için açıklamaya çalışacağız. İşte bilinmeyenler;

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit insan vücudunda üretilebilen su bazlı bir asittir. Su tutucu özelliğe sahip olan bu asidin vücutta üretilmesinin yanı sıra dışarıdan alınması da mümkündür. Bu asit insan vücudunda üretilerek cilt yapısının nemli kalmasını sağlayan özelliğine sahiptir. Ancak yaşın ilerlemesine bağlı olarak asidin doğal üretimi azaldığından dışarıdan alınarak cildin görünümünü kaybetmemesi sağlanmaya çalışılır. Hyaluronik asit özellikle kozmetik ürünlerinde kullanılabilen bir maddedir. Bu nedenle kozmetik ürünleri ile birlikte dışarıdan alınması mümkün olur.

Hyaluronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Su tutma görevini yerine getiren bir asit olan hyaluronik asit insan sağlığı için birden fazla sağlayan bir maddedir.

Polimer çeşidi olarak da bilinen hyaluronik asidin insanlar için faydaları şunlardır;

  • Antibakteriyel özelliğe sahip olması sayesinde vücutta oluşan yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
  • Eklem rahatsızlıklarının tedavi edilmesi için kullanılır.
  • Doğal nemlendirici olma özelliğine sahiptir.
  • Kas ağrılarının giderilmesini sağlar.
  • Cilt için faydalıdır.
  • Reflu hastalığının tedavi edilmesinde kullanılır.
  • Göz sağlığı için faydalıdır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Bu faydalara sahip olan hyaluronik asit besinler, serumlar, tabletler, gıda takviyeleri ve maskeler aracılığıyla vücuda alınabilir.

Hyaluronik Asidin Cilde Faydaları

Hyaluronik asidin en önemli faydası cilde olur. Bu asit cildin esnek tutulmasını sağlar. Bu sayede yaşa bağlı kırışıklıklarını ortaya çıkmasını engeller. Bunun yanı sıra cildin nem ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Ciltte ergenlik veya beslenme kaynaklı ortaya çıkan aknelerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Ciltte ortaya çıkan tahriş ve yıpranma etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Cildin taze ve sağlıklı görünmesini kolaylaştırır.

Hyaluronik Asidin Saça Faydaları

Hyaluronik asit cilt yanı sıra saçlar içinde fayda sağlayan bir maddedir. Bu asit saçların nemlendirilmesini ve canlı görünmesini sağlar. Kuru saça sahip kişiler tarafından kullanılan hyaluronik asit içeren saç bakım ürünleri sayesinde saçların dolgun görünüm kazanmasına yardımcı olur. Saçlara nem verdiği için saçların parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Hyaluronik Asidin Göze Faydaları

Hyaluronik asidin göz sağlığına da faydası vardır. İnsanlarda yaygın olarak görülen göz kuruluğu rahatsızlığı bu asit sayesinde giderilebilir. Hyaluronik asit içeren damlalar gözlerde düzenli kullanıldığında kuruluk ve kuruluk kaynaklı sorunlara çözüm bulunabilir.

Cildinizi nemlendiren, savunmasını artıran ve güçlendiren hyaluronik asit içerikli konsantre bakım ürünü ile desteklemek isterseniz için https://www.day2day.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.