DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-02-2022 15:12   Güncelleme : 18-02-2022 15:12

NASA'dan korkutan açıklama: Deniz seviyesinin yükselmesiyle sahil kıyıları sular altında kalabilir

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), hazırladığı raporda önümüzdeki 30 yıl içinde okyanus yüksekliğinde yaşanacak artışın, son 100 yıl içinde yaşanan toplam artışa eşit olacağı öngörülüyor. NASA Başkanı Bill Nelson, "Deniz seviyeleri alarm verici bir hızda yükselmeye devam ediyor" dedi

NASA'dan korkutan açıklama: Deniz seviyesinin yükselmesiyle sahil kıyıları sular altında kalabilir

.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ile deniz seviyesi yükselmesi görev gücü tarafından hazırlanan rapora göre, önümüzdeki 30 yıl içinde deniz seviyesindeki yükselme nedeniyle kıyılarda yaşanan su baskını önemli oranda artacak.

30 YILDAKİ ARTIŞ, SON 100 YILDA YAŞANAN ARTIŞLA EŞİT DÜZEYDE

Raporda önümüzdeki 30 yıl içinde okyanus yüksekliğinde yaşanacak artışın, son 100 yıl içinde yaşanan toplam artışa eşit olacağı öngörülüyor.

GÖREV GÜCÜ, DENİZLERİ VE OKYANUSLAR İNCELİYOR

Görev gücü, yakın dönemde deniz seviyesindeki artışa ilişkin projeksiyonlarını, eriyen buzullar ve buz tabakalarının yanı sıra okyanus, kara ve buz arasındaki karmaşık etkileşimler gibi denizlerin yükselmesine yol açan süreçlerin okyanus yüksekliğini nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılması sayesinde geliştirdi.

''TÜM DÜNYA TOPLUMLARI TEHLİKE ALTINDA''

NASA Başkanı Bill Nelson, "Bu rapor önceki çalışmaları destekliyor ve uzun zamandır bildiğimiz şeyi teyit ediyor: Deniz seviyeleri alarm verici bir hızda yükselmeye devam ediyor ve tüm dünyada toplumları tehlikeye atıyor" ifadelerini kullandı.Nelson, bilimin inkar edilemez olduğunu ve devam eden iklim krizini hafifletmek için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.