GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-02-2022 10:00   Güncelleme : 21-02-2022 10:00

Plesk Deneme Lisansı

Türkçe dil desteği olan Plesk panel hem windows hemde linux işletim sistemlerine kurulabilen sunucu ve sitelerin yönetilmesini sağlayan gelişmiş bir arayüz kontrol panelidir.

Plesk Deneme Lisansı

Türkçe dil desteği olan Plesk panel hem windows hemde linux işletim sistemlerine kurulabilen sunucu ve sitelerin yönetilmesini sağlayan gelişmiş bir arayüz kontrol panelidir. Plesk deneme lisansı satın alarak sitenizi ya da sunucunu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Plesk Panel Kurulumu

Oldukça kolay bir kullanımı bulunan plesk panelin kurulumunu inceleyelim. Linux ve Windows için farklı bir kurulum yapısı bulunmaktadır. Ücretli ya da plesk ücretsiz lisans seçenekleri ile aldığınız paneli nasıl kullanacağınıza bakalım.

Windows Plesk Panel Kurulumu

Windows işletim sistemleri için Plesk Panel kurulumunu şu şekilde gerçekleştirebiliriz;

İlk olarak internet sitesinden plesk panel dosyasını indirmemiz daha sonra ise bunu çalıştırmamız gerekir. Uzak masaüstünden erişim sağlayarak kurulumunu gerçekleştirdiğiniz plesk paneli kullanmaya başlayabilirsiniz.

Linux Plesk Panel Kurulumu

Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda plesk paneli kurmak için daha farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. İlk olarak servislerin güncellenmesi için SSH konsolundan root erişimini gerçekleştirmeniz gerekiyor. yum upgrade –y komutu ile konsol ekranından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra internetten indirmiş olduğunuz plesk panel exe dosyasını çalıştırabilir, yönergeler doğrultusunda kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra http://ipadresi:8443 adresi üzerinden panele erişim sağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Plesk panelin kullanımı ile ilgili olarak birçok eğitim videosu yer almaktadır. Kullanımı ve yönetimi oldukça basit bir yapıya sahiptir. Plesk bedava lisans alarakta kullanmaya başlayabilirsiniz.