GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2022 12:02   Güncelleme : 28-02-2022 12:02

Üsküdar Boşanma Avukatı

Evlilik yapıp yuva kurmak çok önemli olmakla beraber evlenen çiftler arasında sıkıntılar da ortaya çıkabilecektir.

Üsküdar Boşanma Avukatı

Evlilik yapıp yuva kurmak çok önemli olmakla beraber evlenen çiftler arasında sıkıntılar da ortaya çıkabilecektir. Evli çiftler arasında sorunlar meydana geldiğinde ve bu sorunları çözüme kavuşturma işlemleri başarı sağlayamadığında boşanma olaylarının sayısı artacaktır. Boşanma hukuku medeni hukuk alanının altında düzenlenen aile hukuku içerisinde düzenlenmiştir. Boşanma aşaması taraflar için zorlu ve yıpratıcı bir aşamadır. Taraflar boşanma davasının daha hızlı sonuçlanması için hukuki yardım aldıkları görülüyor.

Boşanma davalarıyla ilgilenen bu davalarda ün yapmış avukatlara ise halk dilinde boşanma avukatı denildiği kabul ediliyor. Boşanma avukatlığı ise aile hukuku uyuşmazlıklarından kaynaklanan boşanma ve boşanma içerisindeki nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi uyuşmazlıklara hukuki çerçevede çözüm bulmaya çalışan kişilere denir.

Boşanma avukatlığı her ne kadar hukuk literatüründe yeri olmayan bir söylem olsa da halk özelinde kabul görmüş bir durumdur. İşte halk özelinde boşanma aşamasının baş kahramanı kabul edilen boşanma davalarında avukatlık yapan kişilere boşanma avukatları denildiği kabul ediliyor. Boşanma avukatları aile hukukunda kendini bilgi ve donanım olarak donatmış ve bu tarz davalarda belli bir başarı sağlamış ve bu bilgisini müvekkillerin yararına kullanan kişilerdir.

Günümüzde vatandaşlar kendilerine en iyi şekilde hukuki yardım da bulunacak kişileri tercih ettiğinden dolayı boşanmak isteyen vatandaşlarda en iyi boşanma avukatı olarak başarı sağlamış avukatları tercih ettiği görülüyor. Hukuk alanlarında avukatlar kendilerini daha yetkin hale getirerek müvekkillere daha iyi bir hizmet sunacaktır.

Boşanma avukatları da boşanma dosyalarında kendilerinin geliştirmiş ve bu alanda uzman haline gelmiş kişilerdir. Üsküdar boşanma avukatı da kendisini boşanma ve aile hukukunda geliştirmiş ve bu konuda belli bir uzmanlığa erişmiş bir avukattır. Boşanma avukatları müvekkillere en sağlıklı hukuki yardımı sağlayarak müvekkillerin en iyi sonuçları almalarına yardım edeceklerdir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Ülkemizde boşanma davası aileyi etkileyen bir dava olmasından dolayı çok önem arz eden davaların başında gelir. Taraflar kendi aralarındaki duruma göre boşanma davasını iki şekilde açabilirler. Taraflar boşanma şartları üzerinde anlaşma sağlayamazlar ise çekişmeli boşanma davası, taraflar aralarında anlaşma sağlamaları halinde ise anlaşmalı boşanma davası açacaklardır.

Söz konusu bu boşanma dava türlerinde benzerlikler olduğu gibi farklılıklar da mevcuttur. Bu dava türlerinde farklı şartların mevcut olması gerekiyor. Anlaşmalı boşanma davasında taraflardan en az bir yıldır evli olmaları ve evliliklerinin temelinden sarsılmış olması beklenir. Anlaşmalı şekilde boşanmaya karar veren taraflar isterlerse bizzat kendileri mahkemeye verecekleri bir anlaşmalı boşanma dilekçesi ile boşanma davası açabilecekleri gibi isterlerse boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir üsküdar boşanma avukatı aracılığıyla da boşanma talebiyle aile mahkemesine başvurabilirler.

Boşanma avukatının boşanma davasında ki rolü önemlidir. İlk önce avukat tarafları çok iyi şekilde dinleyerek ve söylenen sözleri çok iyi analiz ederek bir dava dilekçesi hazırlamalıdır. Boşanma davalarında HMK gereği taleple bağlılık ilkesi mevcut olduğundan dolayı tarafların anlaştıkları noktaları ve talepleri anlaşmalı boşanma dava dilekçesine tarafların taleplerine bağlı kalarak düzgünce ifade etmelidir.

Ayrıca anlaşmalı boşanma davalarında avukatın taraflar arasında anlaşmalı boşanma protokolü de düzenlemesi gerekecektir. Anlaşmalı boşanma avukatı ayrıca tarafları bir ücreti olduğunu ve bu ücretin ne kadar olduğunu da açıklamalıdır. Avukat taraflardan talep ettiği boşanma davası ücreti miktarını açıklamalı ve bunu talep etmelidir.

En İyi Boşanma Avukatı

Tarafların boşanma davalarında en iyi boşanma avukatlarından hukuki yardım almaları çok önemli bir durumdur. Boşanma davalarında seçilen avukatın niteliği önemlidir. Avukatın taraflar lehine olacak en iyi sonuçları ortaya çıkaracak araştırmaları yapar ve bu araştırmaları mahkemeye sunar.

Avukat aynı zamanda taraflar arasında da köprü görevi görür. Taraflara en iyi şekilde ve doğru bilgi vermesi gereklidir. Alanında en iyi boşanma avukatı boşanma davasında dilekçeyi yazmasından itibaren karar verilene kadar davanın bütün aşamalarını takip eder ve müvekkil için elinden geleni yapar.

Boşanma avukatı kanunları ve mevzuatı iyi bilmeli, insanlarla iletişimi iyi olmalı, boşanma sürecini çok iyi şekilde özümsemiş olmalı, taraflar net şekilde ve doğru bilgiler vermeli, taraflara karşı son derece dürüst olmalı, taraflara karşı saygılı olmalı ve müvekkiline davanın aşamaları ile ilgili bilgi vermelidir. En iyi boşanma avukatı mesleğinde kendini bilgi seviyesinde yükseltmiş ve herkese saygılı iyi bir hukukçu olması gereklidir.

Çekişmeli Boşanma Davası Açmak

Çekişmeli boşanma davası eşlerin aralarındaki sorunları üzerinde bir anlaşma sağlayamaması ve birbirleri aleyhine boşanma davası açmaları şeklinde yapılan boşanma davası şeklidir. Çekişmeli boşanma davası eşlerden herhangi birinin ikamet ettiği şehirdeki aile mahkemesine vereceği boşanma dava dilekçesi ile açılır. Boşanma davası açacak eş dilerse bu davaya vekaletname vereceği bir avukat aracılığıyla da bu davayı açabilir.