GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2022 10:35   Güncelleme : 08-03-2022 10:35

İşte muhtemel senaryolar: Rusya savaşı kazanırsa ne olur, uzmanlar da ikiye bölünmüş durumda!

Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Ukrayna'da mevcut yapının değişmesi durumunda başta turizm, enerji, tarım ve inşaat olmak üzere Türkiye birçok kapının açılacağını iddia etti. Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin ise "Rusya'nın galip gelmesi durumunda coğrafi, stratejik ve mali açıdan Türkiye'nin büyük kaybı olur" görüşünü dile getirdi.

İşte muhtemel senaryolar: Rusya savaşı kazanırsa ne olur, uzmanlar da ikiye bölünmüş durumda!

 

Türkiye gazetesine konuşan ve Ukrayna savaşının Rusya'ya yönelik NATO kuşatması olduğu kadar Suriye ve Yunanistan'dan sonra Karadeniz üzerinden de Türkiye'yi çevreleme projesi olduğunu savunan Mehmet Perinçek, savaşın durmasına yönelik barış görüşmelerinin mevcut şartlarda çözüm olmayacağını öne sürdü.

 

PERİNÇEK: TÜRKİYE KAZANÇLI ÇIKAR

Kiev'in düşmesinin kırılma noktası olacağını öne süren Perinçek; Perinçek, Putin'i saf dışı etme adına bazı yöntemlerin denendiğini ve başarısız olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

"Türkiye bu noktada hesabını iyi yapmalı. Lavrov ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesini kullandı. Şayet süreç doğru yönetilirse Rusya bu konuda çok daha farklı adımlar atar. Kıbrıs turizm yanında Rus sermayesinin finans merkezine dönüşebilir. Ayrıca Ukrayna'da Rusların kazanması durumunda Batılı ülkeler tamamen çekilir. Alan büyük oranda Türk şirketlerine kalır. Benim görüştüğüm üst düzey isimler SİHA ve benzer savunma alanındaki projelerin de kaldığı yerden devam edeceğini belirtiyorlar."

Perinçek, TOGG dâhil birçok Türk markasının bu süreçte Batılı ürünlerin yerini alabileceğini ifade ederek Doğu Akdeniz, Karabağ, Türki Cumhuriyetler, Suriye, Libya ve Afrika'da kurulan denge Türkiye lehinde işleyeceğini söyledi.

TÜRKİYE KAYBINI TELAFİ EDER AMA RUSYA ÇÖKER

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın ise, bu konuda Perinçek'ten farklı düşünüyor.

Rusya'nın tam anlamıyla Ukrayna'ya girerek batağa düştüğünü söyleyen Caşın, "Rusya Ukrayna'nın tüm şehirlerine girse de bu savaşı kaybetti. Bir yanı ile Ukrayna'ya değil tüm dünyaya savaş açtı. Bu savaşı da kazanma ihtimali yok" dedi.

Rusya'nın cephede galip gelmesi durumunda ardında ceset bir yapı bırakacağını ifade eden Caşın, "Rusya'nın Azak denizini Rus gölüne dönüştürmesi ve Odessa'yı alması Karadeniz'de yeni bir dönemi başlatır. Bu durum Türkiye'ye dönük fiili tehdit ya da tehlike boyutuna çatışma düzeyine çıkmaz" diye konuştu.

"RUSYA, BATAKLIĞA DÜŞTÜ"

Prof. Dr. Caşın, Rusya'nın Ukrayna'yı ele geçirmesi durumunda yaşanacak muhtemel senaryoyu da şöyle yorumladı:

"Öncelikle bu yapının uluslararası meşruiyeti tartışma konusu olur ve uzun yıllar bu durum değişmez. Ancak bundan daha önemlisi daha şimdiden Ukrayna için yaptığımız gemi elimizde kaldı. Tribün anlaşması, Tank motoru üretimi SİHA projeleri çöktü. Bununla birlikte daha önce yapılan tüm ekonomi, tarım, turizm, enerji ve denizcilik faaliyetleri alanlarında yapılan tüm anlaşmalar biter. Ukrayna'nın başta tarım olmak üzere tüm zenginliğine Rusya çöker ve her hali ile bitmiş bir ülke olarak bırakır Ukrayna'yı."

Türkiye'nin hiçbir şartta Rusya ile savaştırılamayacağını vurgulayan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, şöyle devam etti:

"Putin şu ana kadar elde ettiği tüm kazanımlarını kaybedecek. Üstelik kazandığını sandıkça daha büyük batağa sürükleniyor. Tüm dünyada yapayalnız kaldı. Sanıldığı gibi arkasında Çin falan yok. Putin'in bu darboğazdan çıkma şansı yok. Türkiye için çok ciddi kayıplara sebebiyet verir. Ancak Türkiye bu eksikliği telafi edebilir. Rusya için ise aynı şeyleri söylemek imkânsız."