GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2022 14:08   Güncelleme : 08-03-2022 14:08

Mersin'de hasat başladı! Can eriğin kilosu 600 TL'den alıcı buldu

Türkiye'nin meyve ve sebze üretim merkezlerinden biri olan Mersin'de örtü altında yetiştirilen can erikte turfanda ilk hasat gerçekleşti. Can eriğin kilosu 600 TL'den satıldı.

Mersin'de hasat başladı! Can eriğin kilosu 600 TL'den alıcı buldu

Bir çok sebze ve meyvenin üretildiği Mersin'in Erdemli ilçesinde çeşitli ürünlerin hasadı turfanda da yapılıyor. Geçtiğimiz hafta ilk kayısı çağlasının hasadının yapıldığı ilçede bu hafta ise yine örtü altında doğal olarak yetiştirilen can eriklerinin hasadına başlandı.

BAHÇEDE KİLOSU 600 TL

İki ayrı serada yapılan erik hasadında verimin yüksek kalitede olduğu belirtildi. Sabahın erken saatlerinde bahçeye giren işçiler, can erikleri tek tek dalından kopararak kutulara yerleştirdi. Özenle toplanan ilk ürünler başta İstanbul ve Ankara olmak üzere gönderilmeye başlandı. Toplanan ilk can eriklerinin kilogramı bahçede 600 TL'ye alıcı buldu.

"BU SENE TAM VERİM OLDU"

Örtü altında erik yetiştiren üreticilerden Ali İhsan Keskin, bugün uzun süredir emek verdiklerini can eriklerini topladıklarını kaydetti. Kışın sert geçmesi nedeniyle erik ağaçlarının soğuklamasını tam alarak güzel çiçek açtığını belirten Keskin "7 yıldır örtü altında erik yetiştiriyorum. Bu sene tam verim oldu, çok güzel" dedi.