GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2022 17:47   Güncelleme : 09-03-2022 17:47

Bir Kere Sinüzit Tanısı Almak Hayat Boyu Sinüzit Olmak Anlamına Mı Gelir?

Sinüzit hemen hemen her insanın mutlaka geçirdiği bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. İki alt gruba ayrılan bu rahatsızlığın, semptomları ve ilerleyişi de farklıdır.

Bir Kere Sinüzit Tanısı Almak Hayat Boyu Sinüzit Olmak Anlamına Mı Gelir?

Sinüzit hemen hemen her insanın mutlaka geçirdiği bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. İki alt gruba ayrılan bu rahatsızlığın, semptomları ve ilerleyişi de farklıdır.

Akut sinüzit, genel olarak gribal enfeksiyonlarda, üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve nezle gibi sağlık problemlerinde ortaya çıkabilmektedir. Kronik sinüzit ise burun içinde polipte olabilen sinüs yollarının en az 3 ay iltihaplanması şeklinde kendini göstermektedir.

Hayatında bir kez de olsa akut sinüzit tanısı almak hayat boyu aynı tanının devam edeceği anlamına gelmez. Akut sinüzit tekrar edebilir ve tedavisi antibiyotik tedavisidir.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, sinüs boşluklarının iltihaplanması nedeni ile ortaya çıkan bir üst solunum rahatsızlığı çeşididir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına ortam faktörlerinin etkisi olabilir ya da burun içi yapı bozukluklarının varlığı da sinüzit tanısının konmasına neden olabilmektedir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit tedavisinin nasıl yapılacağı, tanısı konulmuş olan sinüzit çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Akut sinüzitin tedavisinde genel olarak hap ve sprey kullanımı önerilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması, akut sinüzit etkilerinin ortadan kaldırılması konusunda oldukça etkilidir.

Kronik sinüzitin tedavi edilmesi amacı ile de ilk olarak tercih edilen tedavi yöntemi, ilaç tedavisidir. Ancak burun için poliplerin engellenmesi ilaç tedavisi ile mümkün değildir. İlaçlar, yalnızca burun tıkanıklığı ameliyatı sonucunda ortaya çıkan iyileşme halinin sağlar, ancak sonuç olarak kronik sinüzit tekrar ortaya çıkar. Bu neden ile kronik sinüzit tanısı almış olan ve rahatsızlık sebebi ile gündelik hayatını idame ettirmekte zorluk çeken kişilerin tedavisinde, mutlaka sinüzit ameliyatı seçeneği değerlendirilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sinüzit Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

Burun estetiği ameliyatı ile sinüzitin tedavi edilip edilmeyeceği merak edilmektedir. Burun estetiği ameliyatı ile sinüzit ameliyatı, farklı bölgeleri hedef almaktadır. Sonuç olarak iki ameliyat ayı seansta yapılabilmektedir.

Kaynak: https://www.gedizserin.com/sinuzit-ve-sinus-ameliyati/