SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-03-2022 15:59   Güncelleme : 16-05-2022 12:22

İzmir'de Diş Beyazlatma

Dişlerin sağlıklı olmalarında beyaz olmalarının özel bir etkisi vardır. Beyaz olmayan dişler bakımı yapılmayan ve sağlıksız olan dişlerdir.

İzmir'de Diş Beyazlatma

Sağlıklı ve bakımlı görünen dişler estetik görünümün olmazsa olmazlarındandır. Her birey, gülüşünün içine sinmesini ister. Bu nedenle düzgün ve beyaz dişlere sahip olmak önem arz eder. Dişlerde yamukluk ve fonksiyon bozuklukları yok ve sadece sararmalardan kaynaklı kötü görünüm var ise, diş beyazlatma işlemi ile güzel gülüşler elde edilebilir.

Sararma ve renklenmelerden kaynaklı kişilerin içlerine sinmeyen dişler, izmir diş beyazlatma kliniklerinde ağrısız şekilde tedavi edilebilmektedir. Diş estetiği tedavisinde en ekonomik yöntem olan diş beyazlatma işlemi, tek seansta inci gibi görünen dişler sunabilmektedir. Tabi bu durum kişinin diş yapısına da bağlıdır.

İnternet üzerinde paylaşılan öncesi sonrası diş beyazlatma resimleri, tedavinin her kişide farklı sonuçlar vermesinden dolayı kişiyi yanıltabilmektedir. Bazı kişiler tek seansta istedikleri beyazlığı alabilirken, bazıları dişlerindeki yapısal durumlardan kaynaklı renk tonunu açtırabilmek için minimum 2 seans almaları gerekebilir.

Her kişinin bakış açısına göre değişse de diş beyazlatma sağladığı faydalar göz önüne alındığında, uygun fiyatlı bir diş estetiği yöntemidir. Hem de doğal dişleri kaybetmeden güzel diş görünüme kavuşmayı vaat eder. Bu sebeple diş hekimleri tarafından çok önerilen tedavidir.

Dişler, dışsal ve içsel nedenlerden dolayı renklenmeye maruz kalırlar. Dışsal nedenler arasında, boyar madde kullanımı, sigara tüketimi, çay kahve tüketiminin yoğun olması gibi sebepler gösterilebilir. Düzenli diş fırçalama ile ilerlemesi durdurulabilir ya da az miktarda renk açma sağlanabilir. Fakat yoğun renklenmelerde ise diş beyazlatma işlemine başvurmak gerekebilir.

İçsel renklenme ise, dişlerin iç kısmındaki renklenmelerdir. Yaşlılık, dişlerin oluşumu sırasında tetrasiklin denilen maddeye fazlaca maruz kalmak gibi sebepler sayılabilir. Aşırı florür alımı da dişlerde içsel renklenmelere sebep olur.

Diş beyazlatma yöntemleri 3 şekilde olabilmektedir. Klinikte gerçekleşen (ofis tipi), evde gerçekleştirilen (ev tipi) ve bunların ikisinin de gerçekleştirildiği kombine diş beyazlatmadır.

  1. Ofis tipi dediğimiz klinik ortamında uygulanan tedavide, hidrojen peroksit maddesi ve bu maddenin etkinliğini arttıran lazer ışığı kullanılır. Bu şekilde hızlı ve etkili biçimde diş beyazlatma işlemi uygulanış olur. Ofis tipi ortalama 40-45 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Tek seans olarak değerlendirilir. Bu süre zarfında 3 kere aynı işlem tekrar edilir. En hızlı çözüm sunan diş beyazlatma yöntemidir.

 

  1. Ev tipi dediğimiz diş beyazlatma, hastanın evde kendine uyguladığı tedavidir. Bu tedavi, diş hekiminin vermiş olduğu kişiye özel olarak hazırlanış materyaller yardımıyla uygulanır. Dişler için kalıplar kullanılır. Bu özel kalıplara beyazlatıcı ajanlar yerleştirilerek, dişlerin üzerinde kalacak şekilde 4-5 saat kadar beklenir. Sonrasında kalıp çıkarılıp ağız temizliği gerçekleştirilir. Dişlerde istenilen beyazlığın derecesine ve dişlerde oluşan hassasiyete göre tedavi süresi değişir. Ortalama olarak 1-3 hafta arasında süreler bildirilmiştir.

 

  1. Son olarak da kombine dediğimiz, ofis ve ev tipi tedavilerin tümünün hastaya uygulandığı yöntemdir. Dişlerdeki renklenmelerin yoğunluğu ve dişlerdeki yapısal kaynaklı durumlardan dolayı tek tedavi istenilen sonucu vermeyebilir. Bu sebeple klinik ortamındaki işlemlerden sonra evde de devam etmek üzere işlemler için materyaller kişiye teslim edilir. Dişlerdeki renk tonu istenilen derecede açıldıktan sonra tedavi sonlandırılır.

 

Diş hekimi ile beraber gerçekleştirilen diş beyazlatma uygulamalarının hiçbir zararı yoktur. Kişiler güvenle beyazlatma tedavilerini alabilirler. Fakat hamileler için sakıncasını bildiren bir makale olmasa diş beyazlatmayı doğum sonrasına ertelemek gerekir. 18 yaş altı kimseler de diş beyazlatma uygulamaları için uygun görülmezler.

Diş beyazlatma işlemi ile elde edilen beyazlığın tonu kalıcı değildir. Bu sebeple zamanla renk kaybolabilir. Bu süre zarfında dişleri fırçalamak ve düzenli bakımlar yaptırmak sararma sürelerini geciktirir. Arada bir diş taşı temizliği yaptırmak da rengin kabul edilebilir tonlarda korunmasına yardımcı olabilir.

Evde kişilerin kendilerince dişlerine beyazlamaları için uyguladıkları yöntemler tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Dişlerde aşınmalara kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Karbonat gibi maddeler keskin ve aşındırıcı özelliğe de sahiptir. Kirli bilgiler dolayısıyla dişler zarar görmeyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunu yerine işinde uzman bir diş hekimine danışmaları doğru tercih olacaktır.

Diş beyazlatma tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular ve daha detaylı bilgiler için https://www.dishekimicansan.com/dis-beyazlatma-izmir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Tedavi hakkında aklınızda oluşan soru işaretlerine cevap bulmak ve diş beyazlatma fiyatı ile ilgili güncel bilgileri öğrenmek adına diş hekimi ve hasta danışmanı ile iletişim kurabilirsiniz.