GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-03-2022 08:59   Güncelleme : 28-03-2022 08:59

Sigorta Avukatı

Ülkemizde avukatlık resmi olarak kendi içinde uzmanlık dallarına ayrılmış değildir. Fakat avukatlar uzmanlıklarını deneyimlerine göre yönlendirme özgürlüğüne sahiptirler.

Sigorta Avukatı

 

 

Ülkemizde avukatlık resmi olarak kendi içinde uzmanlık dallarına ayrılmış değildir. Fakat avukatlar uzmanlıklarını deneyimlerine göre yönlendirme özgürlüğüne sahiptirler. Sigorta avukatı bu kapsamda sigorta davasına bakan ve bu alanda uzmanlaşmış avukatlara denmektedir. Bu avukatlar sigorta şirketleri ile yaşanan sorunlarla ilgili destek sağlamaktadırlar. Burada sigorta avukatı ile sigorta şirketi avukatı arasındaki farkı belirtmek gerekir. Sigorta hukuku avukatı uzmanlık alanını sigorta hukuku olarak belirleyen ve bu davalara bakan avukattır. Fakat sigorta şirketi avukatı bir sigorta şirketinde çalışan iş hukuku avukatıdır.

Sigorta sisteminde ve uygulamasında ortaya çıkan yasal uyuşmazlık ve hataların giderilmesi ve gerekli düzenlemelerin yürürlüğe sokulması için belirlenen kuralları kapsayan hukuk dalına sigorta hukuku denmektedir. Sigorta sözleşmesinden kaynaklı yasal uyuşmazlıkların çözümlenmesi, hukuki başvurular ve bundan kaynaklanan yasal uyuşmazlıkların çözümlenmesi gibi konularda sigorta hukuku devreye girer. Bu kapsama giren davalar için ise müvekkillerinin haklarını korumak, prosedür ve süreçler hakkında bilgi vermek ve gereken belgeleri düzenlemek gibi işlemleri sigorta avukatları yürütmektedir.

En sık görülen sigorta davası konuları;

  • Sigorta ile ilgili tazminat davası ve başvuru aşamaları
  • Sigorta rücu davaları
  • Trafik kazalarından doğan zararların belirlenmesi
  • Araç değer kaybı
  • Taşımacılıktan doğan davalar
  • Hakem heyeti ve tüketici mahkemesi başvuruları
  • Sigorta alacağının icra ile tahsil edilmesi
  • Prim ödemelerinin tahsili

Sigorta işlemleri, zarar riskinin bir taraftan diğerine pirim ödemesi yoluyla aktarıldı bir risk yönetim türü olarak bilinmektedir. Sigorta hukuku ise birçok alt uzmanlık dallarına ayrılabilir. Sigorta davaları değişiklik gösterir. Sigorta avukatı İzmir sigorta işlemlerinden doğabilecek davalarda görev alır. Sigorta avukatları, müvekkilleri adına veya aleyhine yapılan iddiaları inceler ve müvekkillerine davanın muhtemel seyri hakkında tavsiyelerde bulunur. Herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için müvekkilini savunur.

Sigorta hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar TTK’nin altıncı kitabında düzenlenmiştir. Burada belirtilen maddelerin uygulanması için sigortacılar ve poliçe sahipleri açısından zor olabilmektedir. Sigorta hukuku davaları genellikle karmaşık davalardır. Bu nedenle dava takibi ve yürütülmesi konusunda deneyimli avukatlarla çalışmak gerekmektedir. Sigorta avukatı İzmir, sigorta şirketleri, acenteler ve reasürans şirketleri konusunda danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.