GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2022 08:24   Güncelleme : 30-03-2022 08:24

Tutunamayanlar ile Postmodernizme Tutunun

Tutunamayanlar ile Postmodernizme Tutunun

 

Tutunamayanlar, Oğuz Atay tarafından yazılmış olup 1972 senesinde yayımlanmıştır. Türkiye’nin en önemli eserlerinden biri olarak da bilinen Tutunamayanlar, bilinç akışı yöntemi ile yazılmıştır. Oğuz Atay, romanı yazdığı esnada üst düzey dil yeteneğini kullanmıştır. Bu nedenle Tutunamayanlar, çevrilmesi en zor kitaplar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla sadece birkaç dile tercüme edilebilmiştir. Tutunamayanlar’ın Felemenkçe hali ‘’Het leven in stukken’’ çevirmenine beraberinde ödül de getirmiştir.

Tutunamayanlar Konusu

Tutunamayanlar konusu kitabı okumayan ya da okumaya karar verenler tarafından merak edilir. Romanın ana karakteri olan Turgut Özben, kitap boyunca intihar eden arkadaşı Selim’in geçmişini araştırır. Bu amaçla Selim’in arkadaşları ile tek tek görüşen Turgut, aynı zamanda kendi içerisinde de bir yolculuğa çıkar. Yolculuk esnasında arkadaşı Selim ile alakalı bilmediği şeyleri de öğrenecektir. Selim Işık’ı daha iyi tanımaya başlayan Turgut Özben’in hikayesi, Tutunamayanlar’ı okuyan herkesi derinden sarsacak.

Tutunamayanlar Analiz

Oğuz Atay, Tutunamayanlar ile insanı anlatmayı amaçladığını söylemiştir. Son derece basit bir gerçeği dile getirmeyi hedefleyen Atay, diğer yazarlar gibi kendi yönlendireceği kukla şeklindeki karakterler yaratacak kadar yetenekli olmadığını dile getirmiştir. Tutunamayan insanlara karşı büyük saygı duyduğunu dile getiren Oğuz Atay aynı zamanda onlara acıdığını da ifade etmiştir. Buna ek olarak tutunamayan insanların büyük bir mesele olduğunu ve denemeler başta olmak üzere türlü inceleme ve makalelere de konu olması gerektiğini belirtmiştir.

Tutunamayanlar Selim Işık Kimdir?

Tutunamayanlar Selim Işık kimdir ya da karakteri nasıldır soruları okuyucular arasında olduğu kadar eleştirmenler arasında da yaygındır. Oğuz Atay, bu soruya detaylı bir yanıt vermiştir. Verdiği yanıta göre Selim Işık, hayattaki tutunamayan insanların birleşimidir. Oğuz Atay’ın daha önce intihar eden bir arkadaşı olan Ural ve hatta kendisi dahi Selim’in bir kısmını oluşturur. Aynı zamanda Selim Işık, çok sayıda benzer insanı ifade eder ve hepsinin ortak noktası tutunamayan olmalarıdır.

Tutunamayanlar Turgut Özben

Tutunamayanlar’ın başkarakteri Turgut Özben’dir. Arkadaşının intiharını araştıran Turgut Özben, Oğuz Atay’a göre Selim kadar zeki değildir. Ancak Selim’in vefatının ardından arkadaşı ile birlikte yola çıkıyor. Oğuz Atay, verdiği bir demeçte Turgut Özben’in yolculuğunun belki de hala sona ermediğini dile getirmiştir.

Tutunamayanlar Kitabının Aldığı Ödüller

Tutunamayanlar, 1970 senesinde TRT tarafından verilen Roman Ödülü’nü kazandı. Yayımlanması ile birlikte Türk edebiyat tarihinde bir devrim yarattığına inanılan kitap, büyük yankı uyandırdı. Oğuz Atay’ın vefatının 20. senesi olan 2002 tarihinde UNESCO tarafından İngilizce diline tercüme edilmesi gereken en seçkin edebiyat eserleri sıralamasında kendisine yer buldu. Aynı zamanda Hürriyet’in Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı sıralamasında 2. olarak seçildi.

Tutunamayanlar Hakkında Yazılanlar

Ülkemizde edebiyat alanında büyük öneme sahip olan Tutunamayanlar, çok sayıda eleştirmen ve yazar tarafından yorumlanmıştır. Yıldız Ecevit’in 2005 senesinde yayımlanan Ben Buradayım eseri, Meltem Gürle’nin 2018 tarihinde yayımlanan Ölülerle Konuşmak kitabı ve 1990 tarihinde okurlar ile buluşan Berna Moran tarafından yazılan Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 2 değerlendirmesi Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ını detaylı bir şekilde incelemiş ve hakkında yorumlar yazmıştır.

Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’da dünyaya gelmiş 43 yaşında iken İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Ankara Maarif Koleji’ni 1951’de bitiren Atay, 1957 tarihinde ise İstanbul Teknik Üniversitesi’ni başarı ile tamamladı. Oğuz Atay, mesleki içeriğe sahip olan Topografya adlı bir esere de sahiptir. Asıl mesleği inşaat mühendisliği olmak ile birlikte öykü, oyun ve roman yazarı olarak tanınmıştır. Postmodernizm akımından etkilenen Oğuz Atay’ın en iyi bilinen eseri Tutunamayanlar’dır. Kitap, aynı zamanda Oğuz Atay’ın ilk eseri olma unvanına sahiptir.

Oğuz Atay Eserleri

Oğuz Atay, Türk Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Tutunamayanlar’ın yazarıdır. Büyük yankı utandıran bu kitabından 1 sene sonra 1973 tarihinde Tehlikeli Oyunlar romanı yayımlanmıştır. Oğuz Atay’ın diğer eserleri arasında Bir Bilim Adamının Romanı (1975 – biyografik roman), bir hikaye olan Korkuyu Beklerken (1975) ve bir oyun olan Oyunlarla Yaşayanlar (1975) yer alır. Usta yazarın vefatından sonra ise günlük niteliğindeki Günlük (1987) ve Eylembilim (1998 - roman) yer alır.