GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 09:35   Güncelleme : 05-04-2022 09:35

İnternet Hız Testi Nasıl Öğrenilir?

İnternet, çağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü temel ihtiyaçlar bir tıkla alınabilir ya da kazanç sağlanabilir.

İnternet Hız Testi Nasıl Öğrenilir?

 

İnternet, çağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü temel ihtiyaçlar bir tıkla alınabilir ya da kazanç sağlanabilir. Sadece ülke değil dünya çapında işler ve araştırmalar yapılabilir. Oyunlar oynanarak eğlenilebilir, yeni arkadaşlar edinilebilir. Bu kadar işlevi olan internetin olmaması ya da hızının düşük olması, her şeyin yavaş ilerlemesine neden olur.

Örneğin; salgın hastalıkların artmasıyla eğitim ve iş internet üzerinden devam etmeye başladı. İnternet hızı yavaş olanlar mağduriyet yaşadı. Sorunun nereden geldiğini öğrenmeye çalıştı ama bir sonuca ulaşamadı. Siz de internette böyle sorunlar yaşıyorsanız ve dosyaları indiremiyorsanız öncelikle internet hız testi yapmalısınız. Belki de internet hızınız yeterli değildir.

Hız Testi Nedir?

Hız testinin ne olduğunu tam olarak öğrenebilmek için internet hızının ne olduğunu bilmek gerekir. İnternet hızı, içerik ya da verilerin teknolojik cihazına internet üzerinden geçme hızıdır. Hız ne kadar yüksek olursa internet üzerinde yaptığınız işlemlerden o kadar verim alırsınız. Bu yüzden internet hızı oldukça önemlidir.

İnternet alırken hızlar hakkında bilgi verilir. Size uygun olduğunuzu düşündüğünüz paketi seçersiniz. Burada önemli olan fiyattan önce internet hızına bakmaktır. İhtiyacınıza uygun olmayan düşük hız paketini almanız mağduriyet yaşamanıza neden olur.

İsteğinize uygun internet hızını almanıza rağmen verim alamıyorsanız hız testi yapmalısınız. Hız testi, bağlantıyı anlık olarak gösterir. Bu sayede internet hızını öğrenebilirsiniz. Hız, size söylenenden düşükse destek alabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi yapmak için belli platformlar kullanılabilir. Bu platformların güvenilir olması önemlidir. Şüphe oluşmaması için internet hizmeti veren firmanın sitesi ya da bilinen bir platform tercih edilebilir.

Hız testinin doğru olması için hız testinin yapıldığı platform dışında tüm sekmeler kapatılmalıdır. Birçok sekmenin açık olması, sonucun yanlış olmasına neden olur. Ayrıca herhangi bir indirme ya da yükleme işlemi yapılmamalıdır.

Hız testinin sonuçlanması yaklaşık bir dakika sürer. Sonuçta hem indirme hem de yükleme hızı görülebilir. Bir problem yaşandığında bir teste bağlı kalınmamalıdır. Yarım saat aralıkla iki ya da üç test yapılabilir. Çünkü bazı problemler, anlık ya da kısa süreli olabilir.