GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2022 17:11   Güncelleme : 11-04-2022 17:11

Selenoid Valf Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Selenoid Valf Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 

Havanın, gazın, suyun, yağın ve bunun gibi akışkanların kullanıldığı selenoid valf elektrik sayesinde çalışan sistemi ile açıp kapanan bir vana sistemidir. Bu vana sistemi tasarlanırken asıl amacı akışkan sistemlerin kontrolü sağlamaktır. Çok çeşide sahip olan selenoid valf sistemleri farklı modellerde bulunmaktadır. Bu valfların içerisinde gizli bir aynı zamanda bobinin uç kısımları, hareketli çekirdek parçacı ve bir disk bulunmaktadır. Bobin sistemi sayesinde içindeki mıknatıs çekilmesi ile birlikte basınçlı hava ile dolmaktadır. Her zaman ilk tetikleme işleme muhakkak bobinlerden meydana gelmektedir.

Selenoid Valf Çeşitleri Nelerdir?

Bu valfların uygulama alanları oldukça fazladır. Şekillerine özelliklerine ve yapılarına göre birçok bölünebilir çeşitlerden oluşmaktadır. Selenoid valf çeşitleri dört adetten oluşmaktadır. Bu sistemler sayesinde her içerikte farklı bir çeşit uygulanmaktadır. Bu şekilde daha kolay bir akış ve etkileşim sağlanmış olmaktadır. Elektrik akımının verilmesi ile birlikte bu binlere bağlı olarak çalışan sistemler akışkanın en doğru bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Doğrudan etkili selenoid valf, pilot selenoid valf, üç yollu selenoid valf ve son olarak dört yollu selenoid valf olmaktadır.

Doğrudan Etkili Selenoid Valf ve Pilot Selenoid Valf Çeşidi Nedir?

Bu seçenekteki valf çeşitleri oldukça düşük enerji ve kapasite ile çalışmaktadır. Oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir. Buradaki bobine enerji verilmesi ile birlikte valf sistemi açılır. Böylece akışkan bu valf sisteminin içerisinden geçmektedir. Bobinler kapatıldığı zaman valf sistemi de, kapanmış olmaktadır. Böylece akışkan içeri girememektedir. Diğer bir çeşit olan pilot selenoid valf sistemi, menfezi olan aynı zamanda ana vakıftan oluşan bir sistemdir. Sistem sayesinde kuvvet pilot deliği denilen delikten açılarak yüksek basınç ile içeri girmektedir. Bunun sonucunda yukarı doğru hareket ederek vanayı açmış olmaktadır.

Üç Yollu Selenoid Valf ve Dört Yollu Selenoid Valf Çeşidi Nedir?

Bahsedilen üç yollu selenoid valf etkili valf sistemleri için kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde tek yönlü kullanım sağlamaktadır. Bu şekilde akışkan tek seferde hareket etmiş olmaktadır. Dört yollu selenoid valf sistemi ise ters çevirme olarak nitelendirilmektedir. Bu valf sistemi ihtiyaç duyulan soğutmayı ya da ısıtmayı bir döngü şekilde gerçekleştirmiş olmaktadır. Bu valf vana hattı üç çıkış ile birlikte oluşmaktadır. Aynı zamanda ortak olarak bir giriş hattına sahiptir. Bu bahsedilen valf vana çeşitleri günümüzde çok sık olarak kullanılmaktadır.

Selenoid valf hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.smstork.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.