GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 16:31   Güncelleme : 12-05-2022 16:31

Farklı Damak Tatlarına Özel Filtre Kahve Çeşitleri ve Demleme Yöntemleri

Farklı Damak Tatlarına Özel Filtre Kahve Çeşitleri ve Demleme Yöntemleri

Tüm dünyada beğenilerek tüketilen içecekler arasında önemli bir yere sahip olan filtre kahve farklı damak tarlarında özel çeşitlere sahiptir. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin değişik ekipmanlar yardımıyla suyla demlenerek hazırlandığı içecek olan filtre kahve parçacık ya da telve içermez.

 • Filtre kahve demlemede kullanılan yöntemler sayesinde yoğunluk, aromatik tat ve berraklık belirlenir.
 • Kâğıt ya da metal filtrelerden geçen lezzetler kahvenin çekirdeklere gizlenmiş özelliklerini açığa çıkarır.

En çok tercih edilen filtre kahve demleme yöntemleri arasında; Pour over, french press, sifon, aeropress ve moka pot sayılabilir.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Birbirinden farklı demleme yöntemleri arasından en uygun olanı seçerek siz de her yeni sabaha taze demlenmiş filtre kahvenin eşsiz lezzet ve aromasıyla merhaba diyebilirsiniz.

         Pour over demleme

Pour over demleme “üzerine dökme” olarak tanımlanabilir. Hario V60 ve Chemex demlemede olduğu gibi filtre üstüne eklenen ideal orandaki kavrulmuş ve öğütülmüş kahve üzerine belli miktarda su dökülür. Önerilen ölçü;

 • 250 ml su için 15 gram kahve ve
 • 300 ml su için 20 gram kahvedir.

Suyun sıcaklığı 90-95° C ve demleme süresi 3-4 dakika olmalıdır. Su ısısındaki değişiklik kahve tadına doğrudan etki eder.

         French press demleme

Günümüzde filtre kahve hazırlamak için en popüler yöntem kuşkusuz french presstir. Orta kalın öğütülmüş çekirdeklerle hazırlanan kahvede damak tadına uygun olarak kahve miktarıyla oynanabilir. Önerilen ölçü;

 • 1 litre su için 60-70 gram kahvedir.

Türüne göre önerilen ölçüde kavrulan ve öğütülen çekirdekler demliğe yerleştirilir. Üzerine 90-95° C ısıdaki su eklenir ve demleme pistonu kapatılır. 4-5 dakikalık demleme sürecinin sonunda pressleme yapılır ve kahve içime hazır hale getirilir.

         Sifon

Filtre kahve hazırlamanın en keyifli ve eğlenceli yolu sifonla demlemedir. 3 parçadan ekipman hem damak hem de göz zevkini taçlandırır.

 • En üstte silindir şeklindeki cam haznede demleme gerçekleşir.
 • Küre şeklindeki hazne en üstteki cam hazneye bağlıdır.
 • En altta ısı kaynağı bulunur.

Su küre şeklindeki hazneye eklenir. Isı kaynağı sayesinde ısınan su yukarı çıkarak öğütülmüş kahve çekirdekleriyle buluşur. Isı kapatıldıktan sonra demleme işlemi devam eder. Demlenen kahve tekrar küre şeklindeki hazneye döner.

         Aeropress

Yeni nesil demleme ekipmanları arasında yer alan aeropress, iki parçadan oluşur ve kendine özel kâğıt filtresi bulunur. French presse nazaran daha fazla basınç uygulanan yöntemde kahvenin sahip olduğu özel aroma en iyi şekilde açığa çıkar. Uygun sıcaklıktaki su kahvenin üzerine dökülür ve demleme yaklaşık 3 dakika sürer. Kâğıt filtre yardımıyla demlenen filtre kahve içime hazırdır.

         Moka pot demleme

Estetik görünümünün yanı sıra pratik kullanımıyla da dikkat çeken moka pot demlemede su en alt hazneye yerleştirilir. Sofra tuzu kalınlığında öğütülmüş olan kahve orta katmanda yer alan filtre bölümüne yerleştirilir ve sıkıştırılır. Moka pot kısık ateşe yerleştirilir. Isınan suyun açığa çıkardığı buhar sayesinde basınç oluşur ve su kanaldan yukarı çıkarak kahveyle buluşur. Koyudan açık renge dönüşen kahvenin demlendiği anlaşılabilir.

Kahve makineleri gün boyu taze filtre kahve içmek isteyenlerin tercihidir.

Kolay Hazırlanan Keyif İçeceği: Filtre Kahve

Bir fincan taze demlenmiş filtre kahve yaşattığı deneyimle sıcak bir içecekten daha fazlasını sunar. Manuel kahve ekipmanları kullanılarak kısa sürede ve pratik bir şekilde hazırlanan kahve, gün içinde ihtiyaç duyulan bir enerji durağı olarak tanımlanabilir.

 • Lezzetli bir filtre kahve demleyebilmek için kahve öğütme inceliği ve kahve su oranı doğru ayarlanmış olmalıdır.

İdeal filtre kahve demlemede önerilen kahve ölçüsü azaltılarak ya da artırılarak yumuşak içim veya acı, yoğun ya da ekşi tat elde edilebilir. Kahve çekirdeklerinin öğütülme derecesi ideal tadın alınmasını kolaylaştırır. Aranan kahve çekirdeklerinin eşsiz lezzetleri;

 • Doğal ve yumuşak aromalı kahve
 • Dengeli ve aromalı klasik keyif
 • Dolgun lezzet veya
 • Yumuşak içim kafeinsiz filtre kahve seçeneklerine sahiptir.

Sürdürülebilir tarımdan elde edilen kahve çekirdekleri hasat işleminin ardından sahip oldukları aromanın açığa çıkması için özenle kavrulur. Her damak tadına uygun zengin seçeneklere sahip olan filtre kahve çeşitleri, haz ve keyif vermesi açısından farklı damak tatlarıyla uyumlu olarak tüketici tercihine sunulur. Tek çekirdek ya da blend filtre kahve çeşitleri lezzetli bir molanın olmazsa olmazları arasında sayılabilir.

Lezzetli Bir Kahve İçin En Önemli Kriter: Kaliteli Kahve Çekirdeği

Lezzetli bir kahve için en önemi kriter hiç kuşkusuz kaliteli bir kahve çekirdeğidir.

Tercihini her zaman klasik tatlardan yana kullananlar isli, çikolatalı ya da kakaolu kahve çekirdekleriyle istedikleri sonuca ulaşabilir. Latin Amerika kahveleri sizi en ideal sonuca götürecektir.

Tercihini her zaman fresh tatlardan yana kullananlar meyvemsi ya da floral tada sahip kahve çekirdekleriyle istedikleri sonuca ulaşabilir. Etiyopya başta olmak üzere Afrika kahveleri sizi en ideal sonuca götürecektir.

Tercihini her zaman mistik tatlardan yana kullananlar topraksı ve sert kahve çekirdekleriyle istedikleri sonuca ulaşabilir. Asya Pasifik kahveleri sizi en ideal sonuca götürecektir.

Filtre Kahve İçin Kavurma Önerisi

Çekirdeğin sahip olduğu lezzeti açığa çıkaran detay hiç kuşkusuz kavurma derecesidir. İdeal dengedeki kavurma işlemi sayesinde kahvenin aromaları açığa çıkar. Filtre kahve için önerilen kavurma dereceleri;

 1. Açık kavurma yani blonde roast ve
 2. Orta kavurma yani citydir.

Bazı çekirdekler için orta üstü yani full city kavurma önerilse de genel kanı city kavurma derecesinin tüm türler için en iyi sonucu verdiğidir.

Filtre Kahve İçin Öğütme Derecesi

Çekirdek kavurma işlemi kadar önemli olan bir diğer kriter öğütme derecesidir.

 • Kahve makinesiyle demleme için önerilen ayar orta düzey öğütmedir. Birbirine eşit parçacıklar sayesinde demleme işleminden en verimli sonuç alınır.
 • V60 ve Chemexle demleme için önerilen ayar kahve makinesiyle espresso arasındaki öğütmedir.
 • Kâğıt kullanılan demlemelerde öğütme derecesi hafif ince ve
 • Metal filtre kullanılan demlemelerde orta öğütme derecesi önerilir.

Öğütme derecesi belirlerken ana fikir kahve parçacıklarının filtreden geçememesi olmalıdır. Filtreden geçen parçacıklar kahve içinde kalmaya devam eder. Bu da tatta acıma ve dipte tortu oluşumuna neden olur.

Filtre Kahve Çeşitleri

Kahve çekirdeğinin öğütülmüş haline filtre kahve denir. Kahve çekirdeklerinin 4 farklı cinsi vardır. Bunlar;

 • Arabica
 • Robusta
 • Liberica ve
 • Excelsadır.

En yaygın ve bilinen tür Arabica’dır. Asiditesi yüksek olan tür aromatiktir ve nispeten hafiftir. Robusta çekirdekleri koyu, asiditesi düşük, topraksı ve acı tada sahiptir. Liberica çekirdekleri Robusta ile benzer özellikler gösterirken Excelsa az bilinir ve daha çok blend için tercih edilir.

Çekirdeklerin yetiştiği bölgenin özellikleri kahveye tadını verir.

 • Orta asiditeye sahip, fındık, çikolata ve meyve aromalı Kolombiya kahvesi,
 • Düşük asidite ve tarçın notalarına sahip Brezilya kahvesi,
 • Kochere, Yirgacheffe ve Sidamo çekirdekleriyle bilinen Etiyopya kahvesi,
 • Doğal asidite değeri yüksek, çikolata, fındık ve acı kakao aromalı Guatemala kahvesi ve
 • Kahve uzmanlarının tercih ettiği AA kaliteye sahip Kenya kahvesi filtre kahve çeşitleri arasında sayılabilir.

Dünya kahveleri içinde yer alan farklı çekirdekler denenerek damak tadına uygun en doğru filtre kahve tespit edilebilir. Farklı bölgelerden seçilmiş kahveler, şık kupalar veya french press demleme ekipmanıyla birlikte ideal bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir.

Detaylı bilgiyi https://www.ventrepublic.com/filtre-kahve-cesitleri-ve-essiz-aromalari/  adresinden alabilirsiniz.