EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-05-2022 13:47   Güncelleme : 20-05-2022 13:47

Kripto Para Yatırımı Nedir?

Kripto paralar, dijital ortamda üretilen ve saklanan, döviz, altın gibi diğer yatırım araçları gibi bir değere sahip olan ve değeri sürekli olarak değişiklik gösterebilen bir dijital varlıktır.

Kripto Para Yatırımı Nedir?

Kripto paralar, dijital ortamda üretilen ve saklanan, döviz, altın gibi diğer yatırım araçları gibi bir değere sahip olan ve değeri sürekli olarak değişiklik gösterebilen bir dijital varlıktır. Dijital paralar yapıları gereği daha çok borsa işlemleri ile benzerlik gösterdiği söylenebilir. Borsa işlemlerinde güvendiğiniz ve getiri sağlayacağına inandığınız bir şirketin hisselerini dijital ortamda satın alabilir, bu hisselerin değer kazancı veya kaybı durumlarını değerlendirebilir ve istediğiniz zaman bu hisseleri satarak paraya çevirebilirsiniz. Kripto paralar da bu adımların tamamına sahip iken, borsadan farklı olarak satın alınılan varlık bir şirket hissesi olmayıp, her hangi bir otorite tarafından yönetilmeyen dijital bir para birimidir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para üretimi, diğer bir değişle kripto para madenciliği, varlığın yapısına uygun olarak elbette dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Bitcoin, ethereum gibi birçok çeşidi olan kripto paraları üretmek için yüksek işlemci gücüne ve internet alt yapısına sahip üstün cihazlar bu madenciliğin iş makineleridir. Sadece makineye sahip olmak kripto para üretmek için yeterli değildir. Belirli matematik işlemlerinin yapıldığı ve üretimde üst sınıra yaklaştıkça işlemlerin zorlaştığı karmaşık bir süreç olan bu madencilik, teknik uzman bir ekibe ihtiyaç duymaktadır.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

Kripto para yatırımı yapan birçok kişi, satın aldığı bu paraları güvende tutmak konusunda endişe yaşayabilir. Bunun için yapılması gereken şey basittir. Bir kripto paraya sahip olduktan sonra, onu saklamak için bir dijital cüzdan edinmelisiniz. Bazı borsalar ve aracı kurumlar bu cüzdan hizmetini yatırımcıya sağlamaktadır. Bu konuda seçebileceğiniz iki çeşit cüzdan bulunmaktadır. Çevrimiçi yazılımlar sayesinde varlıkların saklandığı “Sıcak Cüzdan” veya özel anahtarınızı güvenli bir şekilde saklamak için kullanabileceğiniz çevrimdışı elektronik cihazların kullanılmasına dayalı “Soğuk Cüzdan” kripto paraları saklayabileceğiniz cüzdan alternatifleridir. Hotbit.io sitesinden destek alabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı