GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-05-2022 16:21   Güncelleme : 24-05-2022 12:04

Boşanma Avukat Seçimi Önemi

Evlilik dünyada herkesin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Her insan kaç yaşında olursa olsun kadın ya da erkek fark etmez sevdiği insanla bir yastığa baş koymak ve sonsuza kadar mutlu mesut yaşamak ister.

Boşanma Avukat Seçimi Önemi

Evlilik dünyada herkesin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Her insan kaç yaşında olursa olsun kadın ya da erkek fark etmez sevdiği insanla bir yastığa baş koymak ve sonsuza kadar mutlu mesut yaşamak ister. Kimi zaman ise evdeki hesap çarşıya uymaz ve boşanma olgusu bireylerden birisi ya da ikisi tarafından gündeme getirilir. Böylesi durumlarda da kişiler kendi yaşadıkları yerde olan boşanma avukatları ile iletişime geçer. Her kentte bu alanda hizmet veren hukukçular vardır. İşte ülkemizin en güzel kentlerinden olan Bursa avukat özellikle boşanma avukatı noktasında çok sayıda seçeneğin olduğu kentler arasındadır.

Boşanma Avukatı Ne İş Yapar?

Bursa bilindiği gibi bir büyükşehirdir. Çok değişik kesimlerden çok değişik türde insanlar vardır. Nitekim Bursa boşanma avukatı noktasında da yaşanan arz talep dengesine bağlı olarak çok sayıda seçenek barındırır. Boşanma avukatları en anlaşılır bir biçimde müvekkili olduğu kişinin kendisine en az hasar verecek bir biçimde boşanmasını sağlayan hukukçulardır. Boşanma avukatlığı başlı başına özel uzmanlık isteyen bir alandır.

Boşanma avukatları öncelikle müvekkilinden neden boşanmak istediğini öğrenir. Karşılıklı anlaşmazlık, bitmeyen kavgalar, geçen yıllar içinde sevgi ve saygının bitmesi, ihanet, değişik türden şiddet gibi durumlar boşanma sebebi olabilir. Bu sebeplere bağlı olarak açılan boşanma davaları için öncelikli olarak boşanacak olan kişi boşanma avukatına vekâlet verir. Bunun akabinde süreç başlar. Aile mahkemesine boşanma dilekçesi verilir. Boşanmanın anlaşmalı yoksa çekişmeli mi olacağına karar verilir. Bu aşamadan sonra boşanma davasının olduğu gün boşanma avukatı mahkemeye giderek boşanacak kişinin haklarını savunur. Nafaka, maddi ve/veya manevi tazminat, varsa çocukların velayeti, mal paylaşımı gibi haklarını almasını ve süreci en az kayıp ile halletmesini sağlar.

Boşanma Avukatı Ücretini Belirleyen Faktörler

Son derece geniş kapsamda iş yapan boşanma avukatlarının ücretleri de son derece merak edilen olgulardan bir tanesidir. Boşanma avukatı ücreti çok farklı parametrelere göre değişir. Öncelikli olarak boşanmanın türüne göre anlaşmalı veya çekişmeli olmasına göre değişir. Bunun yanı sıra her boşanma avukatının kendi fiyatlandırması vardır. Kimi boşanma avukatları davanın bitiminde boşanma ile edinilen mallardan yüzdesel bir ücret de talep edebilmektedir. Tüm bunlar karşılıklı yapılan anlaşmalara da bağlı olan bir durumdur. Ödemenin nasıl yapılacağı ise yine boşanma avukatı ile müvekkili arasında belirlenir.

Boşanma Avukatı Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Boşanma avukatı seçerken mutlaka alanında deneyimli, daha önce boşanma davalarına girmiş etik değerleri olan boşanma avukatları seçilmelidir. İdealleri olan, hukuki yönü güçlü, bu alanda referansları olan boşanma avukatları tercih edilmesi gerekir. Müvekkilinin ne istediğini bilen ve ona göre adımlar atan, her şart altında müvekkilinin çıkarlarını koruyan boşanma avukatları ile böylesine zorlu bir yolculuğa girilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Formun Üstü

Formun Altı