SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-05-2022 11:28   Güncelleme : 26-05-2022 11:28

Egzama Nedir Neden Olur?

Egzama nedir egzama (dermatit) cildin kızarık kaşıntılı kabarık ve kesecikli bir hal aldığı alerjik deri hastalıklarının genel adıdır.

Egzama Nedir Neden Olur?

Egzama nedir egzama (dermatit) cildin kızarık kaşıntılı kabarık ve kesecikli bir hal aldığı alerjik deri hastalıklarının genel adıdır. Aslında terminolojik olarak tam karşılığı olmamakla birlikte pratikte yaygın olarak en sık görülen alt tipi olan atopik dermatitle eş anlamlı kullanılır. Aslında egzama daha geniş bir tanımdır ve altı adet alt türü bulunur. Egzama neden olur? En yaygın ve genel ortaya çıkış mekanizması herhangi bir yabancı madde ya da etkenin bağışıklık sisteminde uyarı yaratmasını takiben vücutta karşıt bir reaksiyon oluşmasıdır. Bu konu hakkında kapsamlı bilgi için Sağlik Dergi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Egzama Tedavisi

Egzama tedavisi genelde tam olarak hastalığı ortadan kaldırmaz. Bununla beraber şikayetleri rahatlatma ve hastalığı yönetme üzerine kuruludur. Egzama hayati tehdit oluşturan veya acil bir sağlık problemi değildir. Bütün egzamalar türlerinde görülen ortak belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kaşıntı genelde şiddetli olur hatta hastayı uykusundan uyandırabilir. Kaşıntı neticesinde cilt tahriş olarak kanayabilir. Neticede ve tırnaklardaki kirler incelmiş cilt dokusundan girerek ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir.
  • Kızarıklık
  • Kuruluk
  • Ciltte soyulma ve katmanlaşma
  • Ciltte renk değişikliği
  • Ciltte kesecikler oluşması

Egzamanın çeşidine göre bulunma yerleri değişiklik gösterir. Egzama en sık olarak eller bilekler diz arkaları dirsekler gibi kurumaya meyilli kıvrım bölgelerine yerleşir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Sağlik Dergi sitesini ziyaret edebilirsiniz.