GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 17:30   Güncelleme : 27-05-2022 17:30

Neden Antep Pul Biberi?

Türk ve dünya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında pul biber yer almaktadır. Gaziantep ilimizin kavurucu sıcaklığı ise biberin lezzetine lezzet katmaktadır.

Neden Antep Pul Biberi?

Türk ve dünya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında pul biber yer almaktadır. Gaziantep ilimizin kavurucu sıcaklığı ise biberin lezzetine lezzet katmaktadır.

Gaziantep ilimizde yetiştirilen biberler oldukça büyük ve zahmetli bir süreç neticesinde tüketici ile buluşturulmaktadır. Antep Yöresel Ürünler sitesi üretici ile tüketici arasında bir köprü vazifesi görmektedir.

Antep Pul biberin Özellikleri

Tesislere ulaştırılan biberler, büyük bir özen ve emekle tek tek elden geçirilerek işlenmektedir. Gerekli olan işlemlerin tamamlanması ile beraber, o eşsiz lezzeti alması ve rengin istenilen seviyeye ulaşması için Antep ilimizin yakıcı güneşi altında kurutulmaya bırakılmaktadır. Minimum 3 gün güneş altında bekleyen biberler, özel olarak tasarlanmış olan aletlere yerleştirilerek havalandırılması sağlanır. Bu süreç oldukça zorludur zira ürünün 2 saatte bir devridaim ettirilmesi gerekmektedir.

İstenilen kuruluğa ve renge kavuşan biberler, pul biber kimliğine kavuşmak üzere ilgili tesise alınarak gerekli işlemler uygulanır.

Tamamen doğal olarak üretilen biberlerin hijyenik şartlarda işlenmesi ve ürünlerin sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır.

Biberin lezzetlenmesi ve renginin istenilen seviyeye gelmesinde güneş, rüzgâr ve nem etkilidir. Gaziantep ili güneşi bu açıdan son derece uygun sıcaklığı sağlamaktadır. Nurdağı üzerinden gelen rüzgâr ve düşük nem oranı nedeni ile de Antep yöresi biberler oldukça lezzetli ve istenilen renkte olmaktadır. Bu neden ile başka hiçbir bölgede bu renkte ve lezzette pul biber ile karşılaşmak mümkün olmamaktadır. Antep Yöresel Ürünler Antep güneşi altında kurutulmuş ve Nurdağı’nın iklimi ile yoğrulmuş biberlerden elde edilen ürünleri ile sofraların lezzetlenmesine katkı sunmaktadır.

Kaynak: https://antepyoreselurunler.com/urun-kategori/pul-biber-cesitleri/