SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-06-2022 09:55   Güncelleme : 10-06-2022 17:03

Aba Otizm Eğitimi

ABA Otizm eğitimi ile çocukların erken dönemde geri kaldıkları tüm faaliyetlerde daha etkin olmaları sağlanmaktadır.

Aba Otizm Eğitimi

ABA Otizm eğitimi ile çocukların erken dönemde geri kaldıkları tüm faaliyetlerde daha etkin olmaları sağlanmaktadır. Otizmli çocukların yaşıtları ile birlikte okula gidebilmeleri ve geri kaldıkları her alanda kendilerini yetiştiren bilmeleri için erken dönemde ABA otizm eğitiminin alınıyor olması gerekmektedir. Erzurum otizm kurumu olarak faaliyet gösteren Paylaşım Özel Eğitim Kurumu bünyesinde uzman eğitimciler tarafından ABA eğitimi verilmektedir. Bu davranışı eğitim yöntemi ile otizmli ve gelişimsel problemler yaşayan çocukların davranışlarının geliştirilerek değiştirilmesi sağlanmaktadır.

Erzurum ABA klinik bünyesinde verilen bu eğitimler davranışların objektif bir şekilde analiz edildiği bilimsel bir yöntemdir. Otizmli çocukların göstermiş olduğu istenmeyen davranışların ortaya çıkması için farklı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenleri ve ortaya çıkan bu davranışları en ince şekilde analiz ederek buna yönelik bir terapi düzenlenmekte ve bunun sonucunda Otizmli çocukların istenmeyen davranışları söndürülürken alternatif davranışlara yönlendirilmektedir.

Floortime uygulamaları

Otizm Spektrum bozukluğu olan çocuklar için uygulanan bir diğer tedavi yöntemi DIR Floortime olarak bilinmektedir. Yerde oyun adı verilen bu tedavi sayesinde Ebeveynler çocuklarını tanıyarak onlarla en doğru şekilde iletişim kurabilmenin yolları da öğrenmektedir. Bu tedavi sayesinde otizmli çocukların duyu, dil ve motor becerileri geliştirilmektedir. Kısıtlılıkları belirlenerek bunları en iyi şekilde açmanın yöntemleri geliştirilmektedir. Bu tedavi yönteminde çocuğun liderliğinde ilerleyerek onu izlemek ve ona o ayak uydurmak yapmaktadır. Çocukların oldukça keyif aldığı bu tedavi Erzurum Paylaşım Özel Eğitim Kurumu bünyesinde verilmektedir.