GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 17:16   Güncelleme : 13-06-2022 17:16

Üroloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

 

0-18 yaş aralığındaki çocukların böbrek ve idrar yolları ile ilgili tüm problemler üroloji branşını ilgilendiriyor. Ayrıca 18 yaşına kadar tüm kız çocukların genital sorunları, erkeklerin testis ve penis problemleri de yine çocuk ürolojisinin kapsamına dâhil.

Çocuklarda hiçbir belirti olmasa dahi, her sene periyodik olarak üroloji muayenesine götürülmeleri gerekiyor. Bu, muhtemel risklerin tespiti ve oluşan hastalıkların erken tanısı için önem taşıyor. Bursa çocuk üroloji doktorları içinde tanınmış bir isim olan Ünal Adıgüzel ilet iletişim kurabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Ürolojisi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Hepsini bildirmemiz mümkün olmasa da örnek olarak bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Sünnet komplikasyonları çocuk cerrahisi operasyonlarının en önemlilerinden biri olan sünnet uygun koşullarda ve doğru yöntemle gerçekleştirilmediği zaman çeşitli komplikasyonlar görülüyor. Enfeksiyon ve ağrı bunların başında geliyor.)
  • Skrotum ve Testis Anomalileri: Su fıtığı (hidrosel), inmemiş testis, testis torsiyonu
  • Testis damarlarında genişleme (Varikosel)
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • İşeme Bozuklukları: Uykuda işeme, inkontinans, idrar kaçırma
  • Kız çocuklarında görülen genital bölge travmaları ve yumurtalık kistleri
  • Kasık fıtığı

Çocuklarda Ürolojik Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sorunun yanıtı problemin nedenine, konumuna ve derecesine göre değişir. Bazı hastalıklarda ilaç tedavisi yeterli olurken bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

Daha detaylı bilgi için Ünal Adıgüzel’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Çocuk ürolojisi alanında uzmanlaşmış olan sünnet doktoru Bursa Nilüfer’deki muayenehanesinde faaliyet göstermektedir.