GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-06-2022 10:40   Güncelleme : 14-06-2022 10:40

Havuz Bakımında Kullanılan Havuz Kimyasalları

Havuz bakımında kullanılan kimyasal ürünler, havuzun hijyenik ve sağlıklı olması için gereklidir.

Havuz Bakımında Kullanılan Havuz Kimyasalları

Havuz bakımında kullanılan kimyasal ürünler, havuzun hijyenik ve sağlıklı olması için gereklidir. Çünkü havuzun temiz ve çekici bir görünüme sahip olması için düzenli aralıklarla bakım işlemleri yapılmalıdır. Kontrollü bir şekilde kullanılan havuz kimyasalları, havuz bakımında etkili sonuçlar doğurur.

Havuzun kimyasal dengesinin sağlanması, havuzu kullanan kişilerin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu tür havuz kimyasalları, belirli aralıklarla yapılan testlerin sonuçlarına göre belirli oranda kullanılmalıdır. Böylelikle havuzda görülen olumlu etkiler, hem gözle görülür seviyede olacak hem de havuzun hijyenik bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Havuz bakım kimyasalları, adından da anlaşılacağı üzere havuzun ideal bir şekilde kullanılabilmesi için gereken bakım süreçlerinde kullanılır. Hijyenik bir yüzme havuzu için belirli aralıklarla rutin değer kontrolleri yapılmalıdır.

Bu sayede kaliteli havuz kimyasalları kullanıldığında yapılan temizlik en üst seviyeye çıkacağı için havuzun sağlıklı biçimde kullanılması mümkün hale gelir. Günümüzde boyutlarına bakılmaksızın yüzme havuzlarında kullanılan havuz kimyasallarından bazıları şunlardır:

 • 90 lık Havuz kloru
 • 56 lık Toz klor
 • Yosun öldürücü
 • Tablet klor
 • Havuz suyu pH düşürücü
 • Sodyum sülfat toz pH düşürücü
 • Havuz suyu topaklayıcı parlatıcı
 • Özel hijyen sağlayıcı kimyasallar

Havuz kloru, havuz bakım ve temizliğinde en çok kullanılan kimyasal maddelerin başında gelir. Havuz hijyenini sağlamak için klor özelliği bulunan bu tür kimyasallar hem uygun fiyatlı hem de kaliteli sonuçlar almada etkilidir. Klor fiyatları uygun olduğu için en çok tercih edilen havuz kimyasallarının başında gelir. Piyasada genelde toz klor bulunurken, toz klor fiyatları talebe göre değişkenlik gösterebilir.

Havuz Kimyasalları Ne İşe Yarar?

Havuz kimyasallarının işlevi, kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Konut ve ticari alanlarda bulunan yüzme havuzlarının dış görünüşü güzel görünmeli ve aynı zamanda temiz olmalıdır. Havuz yoluyla bulaşabilecek salgın hastalıkların engellenebilmesi için yüzme havuzlarında kimyasal madde kullanılarak bakım yapılmalıdır. Havuz kimyasallarının kullanım amaçları ve işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Havuza giren insanlar, çevresel etkiler sebebiyle havuz suyunu zamanla kirletirler. İster istemez kirlenen havuz suyunun hijyenik hale getirilmesi için kimyasal temizlik ürünleri kullanılır.
 • Havuz bakımı sayesinde hem hijyenik hem de güzel görünen havuzlara sahip olmak kolaylaşır.
 • Kimyasal maddeler havuzun insan sağlığı için ideal hijyen seviyesinde olmasını sağlar.
 • Klor ve PH değeri ayarı havuz suyu yönetmeliğine göre yapılabilir.
 • Derz alanı ve çatlaklarda yoğunlaşan yosunu temizlemek ve önlemek için yosun önleyici kimyasal maddeler kullanılır.

Sağlıklı bir yüzme havuzu elde edebilmek için havuz bakımının aksatılmadan periyodik olarak yapılması gerekir. Bakım işlemleri sırasında havuzun bir süreliğine kullanıma kapatılması ve sadece temizliğe ayrılması önemlidir. Birinci sınıf kalitedeki havuz temizleme kimyasalları kullanılarak kısa sürede en ideal yüzme havuzuna ulaşılabilir. Havuz kimyasallarının mutlaka kullanım talimatlarına uygun bir şekilde dökülmesi gerekir. Aksi halde bu tür kimyasal maddeler yüzünden havuza giren kişilerin sağlığı olumsuz etkilenebilir.

Havuz Kimyasalları ve Havuz Bakım Maliyetleri

Havuz kimyasal maliyetleri, havuzun büyüklüğüne ve temizlik ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle havuz bakımında en çok kullanılan kimyasal maddelerin başında klor gelir. Toz veya tablet formunda satılan havuz klor fiyatları, ürünün içeriğine ve miktarına göre değişebilir. Granül ve tablet kloru dışında havuz suyu pH düşürücü ve yosun önleyici gibi kimyasal maddelerin de kullanılması gerekir. Totalde tüm havuz kimyasallarının birlikte kullanımı ile en ideal ve hijyenik yüzme havuzlarına sahip olmak mümkündür. Havuz kimyasalları satın alırken e-havuzmarket.com sitemizden uygun fiyata satın alabilirsiniz.