GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-06-2022 16:09   Güncelleme : 17-06-2022 16:09

Türk Sporunun Gözü Rusya’da!

Türk Sporunun Gözü Rusya’da!

Rusya’nın Ukrayna işgali ile beraber pek çok alanda Rusya’ya karşı boykot çalışmaları başladı. Boykot ve diskalifiye çalışmalarının en yoğun sürdüğü alan ise spor branşları oldu. Futbol, basketbol, voleybol gibi pek çok branşta Rusya Milli Takımları, Rus spor kulüpleri ve Rus sporcular turnuva ile müsabakalardan menedildi.

Rus sporuna karşı yapılan boykot çalışmaları Türk spor dünyasını da oldukça yakından ilgilendiriyor. Özellikle futbol ve basketbol takımlarımızın bu seneki üst tura mücadeleleri ile beraber önümüzdeki seneki Avrupa katılımlarını direkt bir şekilde etkiliyor.

Futbolda şampiyonluğun en büyük adayı olan Trabzonspor, şampiyon olması halinde normal şartlar göz önüne alınırsa önümüzdeki sene Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmak için iki ön eleme müsabakası oynayacak. Fashionbet Rusya’ya karşı verilen men kararları bozulmazsa, Türkiye ülke puanı sıralamasında bir üst sıra olan 12. sıraya yerleşecek. Böylece, Türkiye şampiyonu olan takım iki ön eleme mücadelesi yerine bir ön eleme mücadelesi oynayarak gruplara katılma hakkı kazanabilecek.

Basketbolda ise Eurolegue yönetimi, Rus takımlarının bu sene ile beraber, önümüzdeki sene de müsabakalardan menedildiğini açıkladı. Eurolegue’deki temsilcilerimiz 9. sırada bulunan Anadolu Efes 5. sıraya ve 12. sırada bulunan Fenerbahçe ise 9. sıraya çıkacak. Ayrıca Eurolegue yönetimi, önümüzdeki senenin katılım şartlarını belirlemek için ek bir toplantı düzenleyecek.

Ukrayna’nın Durumu Belirsiz!

Rusya – Ukrayna savaşının mağdur tarafı olan Ukrayna için ise büyük belirsizlik sürüyor. Ülkedeki tüm etkinlikler süresiz bir şekilde durduruldu. Halk Ukrayna’nın güney kentlerine kaçmaya ve sınırlardan geçip komşu ülkelere sığınmaya başladı.

Ukrayna, spor müsabakalarına katılamazsa, sıralamada altında olan Türkiye tekrar bir basamak daha atlayacak. UEFA, böyle bir durum dahilinde alt sırada bulunan ülkelerin, sıralama durumlarına göre turnuvalara ser başı katılacağını açıkladı. Fashionbet giriş ek olarak Ukrayna’da pek çok sporcunun da hayatını kaybettiği biliniyor. İşgal durumunun bitmesi halinde bile Ukrayna’nın spor müsabakalarına dahili oldukça zor gözüküyor.

Tüm boykot ve men çalışmalarının ardından ise bazı Rus sporcular bu duruma tepki göstermeye başladı. Sporcuların büyük bir bölümü savaş karşıtı olduklarını ve menedilmemeleri gerektiğini açıklasa da Rusya’ya olan tepki onlara da sıçramış durumda. En son iddia ise F1 takımlarından Haas’ın Rus pilotu Nikita Mazepin ile yollarını ayırmasıydı. İddialara göre Mazepin ailesi, Rus lider Putin ile oldukça yakın bir durumda.

Fashionbetbahisleri.com