GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 11:14   Güncelleme : 22-06-2022 11:14

Gavur Pancarı

Gavur pancarı bir çeşit bitkidir. Görüntü olarak ıspanak bitkisine benzese de özellik olarak ayrışmaktadır.

Gavur Pancarı

 

Gavur pancarı bir çeşit bitkidir. Görüntü olarak ıspanak bitkisine benzese de özellik olarak ayrışmaktadır. Çiğ haldeyken tüketildiği zaman zehirleyici etkisi bulunmaktadır. Bu bitki uzman kişiler tarafından çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra zehirleyici etkisini kaybetmektedir. Türkiye’nin farklı yerlerinde tirşik otu,  yabani pancar kökü, yılan yastığı gibi isimlerle bilinmektedir.

Gavur Pancarı Ne İşe Yarar?

Gavur pancarının günümüzde en bilinen tedavi edici yönü sedef hastalığına karşıdır. Sedef hastalığına yakalanan kişilerin bu bitkiden oluşturulan merhemle iyileştikleri görülmüştür. Gavur pancarı ayrıca idrar atıcıdır. Vücutta oluşan mantarları ve yaraları daha hızlı şekilde tedavi eder. Kas ağrıları ve kramplarına da iyi geldiği bilinmektedir. Kansızlık çeken hastalar da gavur pancarından yararlanabilir.

Gavur Pancarı Nasıl Hazırlanır?

Gavur pancarı işlenip toz veya merhem haline getirilip vücutta yara veya sedef olan yere sürülür. Gavur pancarının zehirli olmasından dolayı bu işi uzman olarak yapanlardan almakta fayda vardır. Gavur pancarından oluşturulan macun herkes tarafından bilinen bitkilerle yapılan karışımdan meydana gelmektedir fakat işin püf noktasını uygulayan kişiler daha etkili sonuç almaktadır.

Gavur pancarını un şeklinde ezip yağda kavurup bunu bir çeşit merhem haline getirenler de mevcuttur. Sedef ya da egzama hastalığı olan kişi banyo yaptıktan sonra bu macun şeklindeki merhem sürülür. Ardından ertesi gün aynı banyo işlemi ve yabani pancar kökünden oluşturulan merhem sürülme işlemi yapılır. Sedef hastalığına bu şekilde şifa bulan yüzlerce hasta bulunmaktadır.