GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2022 09:10   Güncelleme : 23-06-2022 09:10

Almanya Vize Şartları

Günümüzde birçok ülke, ülkeye girişlerde vize şartı aramaktadır. Bu ülkelerden bir tanesi de Almanya olmaktadır.

Almanya Vize Şartları

 

 

Günümüzde birçok ülke, ülkeye girişlerde vize şartı aramaktadır. Bu ülkelerden bir tanesi de Almanya olmaktadır. Birçok kişi Almanya’ya gezi amaçlı seyahat ederken azımsanamayacak bir çoğunluk da yerleşmek için gider. Fakat her iki halükarda da vize almanız gerekmektedir. Almanya genelinde uzun zamanlı vize D tipi vize olarak bilinir. Akraba ziyareti vizesi, transit vize, fuar ziyareti vizesi adlarıyla bilinen birçok farklı vize de vardır. İhtiyacınıza en uygun olan vize çeşidini seçerek buna uygun bir başvuruda bulunabilirsiniz. Schengen vizesi başvurunuzu gerçekleştirmek için elçilik ya da konsolosluktan vize randevusu almanız gerekir. Randevunuzu kesinlikle seyahat tarihinizden on beş gün kadar evvel alın. Bu şekilde vize sürecinin olduğundan daha rahat geçtiğini fark edeceğinizden eminiz.

 

Almış olduğunuz Almanya vize randevusunun akabinde sizden talep edilen her bir evrakı elden teslim etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Seyahatinizden en az 3 ay öncesinde pasaportunuzun tüm kopyalarının geçerli olması gerektiğini bilmelisiniz. Şayet önceden aldığınız herhangi bir vize varsa bunları da dosyanız içerisinde sunmalısınız. Pasaportunuz yeni olmalı ve 2 sayfalık bir boş alan içermesi gerekmektedir. İlk kez Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecekseniz de randevu aldıktan sonra parmak izi vermelisiniz. Parmak izi net bir biçimde beş sene kadar geçerliliğini korumayı devam ettirir. Tüm bunların yanında 2 Şubat 2015 tarihi öncesinde Avusturya vizesi almak adına parmak izi verdiyseniz Almanya bunu hiçbir şekilde onaylamaz. O nedenle parmak izini yenilemek en iyisidir.

 

Yeniden parmak izi vermeniz gerekir. Pasaportunuz da 10 seneden daha eski olmamalıdır. Çünkü bu şekilde Almanya’ya gidebilmenizin herhangi bir olanağı yoktur. Almanya’ya gitmek adına vize başvurusu yapacağınız zaman geldiğinde lazım olan evrakları en özet biçimde paylaşmak istedik:

 

l Almanya vize başvuru formu (eksiksiz biçimde olması önemli)

l 2 adet son üç ayda çekilmiş olan biyometrik fotoğraf (ölçüleri 3.5x4.5 cm olmak zorundadır; fon rengi de beyaz olmalı!)

l Pasaport (aşınmış, yırtılmış kısacası hasarlı bir pasaport hiçbir zaman onaylanmaz.)

l Varsa kira kontratı, tapu, kredi kartı ve araç ruhsatı fotokopileri

l Seyahat Sağlık Sigortası

l Son 3 aya ait faaliyet belgesi (faaliyet belgesini sadece işverenler iletmekle yükümlüdür.)

l Aktif olarak çalışılmaya devam edilen firmaya ait imza sirküleri

l Sigortalı biçimde çalışanlar için SGK dökümü

l Son üç ayı içeren bir maaş bordrosu (sigortalı işte çalışanlar bu belgeyi kaşeli ve ıslak imzalı biçimde teslim etmelidir.)

l Çalışılmaya devam edilen firmaya ait faaliyet belgesinin yanı sıra Ticaret Sicil Belgesi’nin de fotokopi hali

l Varsa eğer belediyeden onaylı davet mektubu

l Yeteri kadar gelir elde edemeyen kişiler için sponsor dilekçesi

l Konaklama bilgileri (bir akrabada konaklanacaksa o kişinin açık adresi ve iletişim bilgileri, otelde kalınacaksa rezervasyonu kanıtlayan herhangi bir belge gereklidir.)

l E-devlet üzerinden alınmış olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

l Firmalarda yer alan antetli kağıtla beraber seyahat amacı ve gidiş dönüş tarihlerini barındıran kaşeli ve ıslak imzalı bir dilekçe hazırlanmalıdır.

l Kimlik fotokopisi (kimlik fotoğrafı net olmalıdır.)

l Son 3 aylık bireysel ya da firmanın olan banka hesap dökümü örneği (ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)

Yukarıda bahsi geçen tüm belgeleri eksiksiz halde sağlamalısınız. Aksi bir durumda vize reddi çıkar. Bu da süreç boyunca sizi yoran bir durum olacaktır. O sebeple de her belgeyi eksiksiz olarak hazırlamanız gerekecektir. Bu şekilde tertipli hareket ederseniz harika bir Almanya vize başvuru süreci geçirmiş olursunuz. Süreç ana hatlarıyla beraber hemen hemen bu şekilde işleyecektir.