GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2022 09:43   Güncelleme : 27-06-2022 09:43

Yaz Tatiliniz İçin Neden Alaçatıyı Seçmelisiniz?

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da; ziyaretçileri özgün mimariye sahip taş evler, sakız ağaçlarından yayılan mis kokular ile yel değirmenlerine eşlik eden Ege rüzgarları karşılar.

Yaz Tatiliniz İçin Neden Alaçatıyı Seçmelisiniz?

 

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da; ziyaretçileri özgün mimariye sahip taş evler, sakız ağaçlarından yayılan mis kokular ile yel değirmenlerine eşlik eden Ege rüzgarları karşılar. Dar sokakları, cumbalı evleri ve sörf sporuna elverişli havasıyla görenleri büyüleyen bu belde, son yıllarda yükselen tatil trendleri arasında başı çeker.

 

Bir süre öncesine kadar yerli halkın kendi halinde yaşadığı Alaçatı’daki tesislerin, İzmir otelleri arasında ayrı bir yeri bulunur. Birbirinden şık ve konforlu Alaçatı otelleri, bölgenin hareket ve popülerlik kazanmasında pay sahibidir demek hiç de yanlış olmaz. Beldenin şöhreti, yalnız özel mekanlarıyla anılan mahalleleri ve her yıl düzenlenen Ot Festivali sayesinde bile ülke dışına taşmış durumdadır. Tüm bu çeşitlilik Ege’nin yeşili ve mavisiyle buluştuğunda ise Alaçatı koyları ile plajlarının muhteşem manzarası ortaya çıkar.

Senenin Yorgunluğunu Atacağınız Alaçatı Tatilinizde Görmeniz Gereken Yerler Nerelerdir?

Yaz mevsiminde Akdeniz ikliminin sıcağına karşılık, serinleten suları ve esintisiyle İzmir Alaçatı otelleri harika bir alternatif yaratır. Belde coğrafi olarak Ege’nin en sevilen tatil rotalarını bir araya getiren yarımadada konumlanır. Yarımada, doğal zenginlikleri sayesinde eski çağlardan beri pek çok uygarlığa da ev sahipliği yapma özelliği taşır. Tatiliniz sırasında Alaçatı’dan fazla uzaklaşmadan ziyaret edebileceğiniz belli başlı cazibe merkezleri şöyledir:

 

  • Hacımemiş: Alaçatı’nın merkezinde yer alan bu mahalle, dar sokaklarındaki taş binalara açılan dükkanları, galerileri, kafeleri ve restoranlarıyla yaz aylarında rengarenk bir atmosfere bürünür.
  • Yel değirmenleri: 1850’li yıllardan günümüze ulaşan bu tarihi yapılar, Çeşme ve Alaçatı’nın simgesi hâline gelmiş durumdadır. Merkezde küçük bir tepe üzerine konumlanan 4 yel değirmenini ziyarete gittiğinizde nefes kesen gün batımı manzarasını da izleyebilirsiniz.
  • Alaçatı Pazarı: Bölgenin meşhur yerel lezzetlerine her cumartesi günü geniş bir alanda kurulan pazar yerindeki tezgahlardan ulaşabilirsiniz. Taze yabani otlar, sakız reçeli ve çeşitli hediyelik eşyalar da bu pazardan alınabilir.
  • Aya Yorgi Koyu: Beldenin birçok plaj ve koyu arasında ismi en çok anılan yer burasıdır. Berrak denizinin yanı sıra hakim rüzgarlardan korunaklı olması da Aya Yorgi’yi popüler kılar.

 

Yolunuz Alaçatı otellerine düştüğünde hem beldede hem de çevresinde görülmeye değer pek çok yere kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Urla, Karaburun ve Güzelbahçe de yarımadada konaklayabileceğiniz diğer ayrıcalıklı İzmir otellerine ev sahipliği yapar.

Alaçatı Tatilinde Mutlaka Yapmanız Gereken Tatil Aktiviteleri Nelerdir?

Seyahatlerinde hareketli olmayı tercih edenler arasındaysanız İzmir Alaçatı otelleri, adı rüzgar sörfüyle anılan bir noktada bulunmanın avantajlarını sunar. Belde bazı su sporları için tüm dünyada oldukça elverişli kabul edilen plajlara ev sahipliği yapar. İdeal rüzgâr rejimi sayesinde dünyanın en iyi sörf alanlarından biri olarak kabul edilen Yumru Koyu’nda, her yıl uluslararası yarışmalar da düzenlenir. Hem amatör hem de profesyonel sporcuların akınına uğrayan koydaki okullarda sörf ya da kite dersleri alabilirsiniz.

 

İzmir’den 50 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilen Alaçatı pek çok festivale de ev sahipliği yapar. Seyahatinizi baharın ilk haftalarında gerçekleştirdiğinizde bu aktivitelerden en ünlüsü olan Alaçatı Ot Festivali’ne de katılabilirsiniz. Bu sayede bölgede yetişen yüzlerce yabani ot türüyle hazırlanmış yemekleri tadabilir, yarışmaları izleyebilir ve diğer etkinliklere katılabilirsiniz. Gidenlerin anlata anlata bitiremediği beldenin yaşam kültürü, estetik ve konforlu butik Alaçatı otellerinde konaklayarak tecrübe edilebilir.

İzmir Alaçatı Otel Rezervasyonlarında Setur’un Sizlere Özel Sunduğu Ayrıcalıklarını Kaçırmayın!

Yılın hangi zamanında olursa olsun İzmir Alaçatı otelleri rezervasyonunuzu Setur’un ayrıcalıklarla dolu dünyasında hemen planlayabilirsiniz. Setur, tüm işlemlerinizi baştan sona zahmetsiz ve güvenli bir şekilde tamamlayabileceğiniz tecrübeli ve güvenilir seyahat uzmanınızdır. Erken rezervasyonda %50’ye varan indirim ve taksitli ödeme seçenekleri, beldede sunulan avantajlardan yalnızca ikisidir. Güncel kampanyalar ve İzmir otellerindeki ekonomik konaklama fırsatları için Setur’a göz atabilirsiniz. Ayrıcalıklı tatilin keyfi özlendiyse Setur her an yanınızdadır!