GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2022 11:00   Güncelleme : 27-06-2022 11:00

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Genel kapsamda e-ticaret sitesi kurmak iyi bir planlama gerektirir. Hedef satışlara ulaşmak için doğru niş içine girmek, doğru adımları atmak ve tüm hamleleri yerinde yapmak gerekiyor.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Genel kapsamda e-ticaret sitesi kurmak iyi bir planlama gerektirir. Hedef satışlara ulaşmak için doğru niş içine girmek, doğru adımları atmak ve tüm hamleleri yerinde yapmak gerekiyor. Aşağıdaki E-ticaret bölümündeki tüm adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Bir E-Ticaret Nişinizi Tanımlayın

Merak edilen e-ticaret sitesi nasıl kurulur sorusunun ilk basamağı budur. Satış yapacağınız nişi seçerek e-ticarete girmenin ilk adımını atmalısınız. Bir niş seçmek, bu süreçte mümkün olan en kısa sürede başarılı olmanızı sağlayacaktır. Tüketicileri iyi analiz edin ve değişen ihtiyaçlarını anlamaya çalışın. Yakaladığınız bir trend sizi kısa sürede popüler bir e-ticaret sitesine dönüştürebilir.

Satacağınız Ürünü Belirleyin

Sektörünüzü tanımladıktan sonra, seçtiğiniz sektörde satmak istediğiniz ürünleri veya ürün gruplarını tanımlamanız gerekmektedir. Bir sonraki adımda ve bu noktada önerdiğimiz analitik becerileri kullanın. Hedef kitlenizi her yönüyle tanıyın ve potansiyel ihtiyaçlarını belirleyerek rakiplerinizden bir adım önde olmayı planlayın. Bu noktada dilerseniz belirli bir ürün seçimine karar verebilir ya da Türkiye’deki tüketici anlık satış verilerini takip ederek satışı yapılacak doğru ürün ve ürün gruplarını belirleyebilirsiniz. Örneğin; bir internet sitesindeki en çok satan ürünleri inceleyebilir veya Google Ads anahtar kelime planlayıcı ile arama hacmine göre fikir edinebilirsiniz.

Rakiplerinizi Tanıyın

Özellikle pandemi döneminde tüketicilerin online alışveriş talebi artıyor. Sektörde gelip geçen geleneksel markalar, e-ticarette de rekabetin artmasına neden oldu. Bir niş ve belirli bir ürün tanımlamış olsanız bile, hedeflediğiniz üründe rakipleriniz olma ihtimali yüksektir. İyi bir rakip analizi ile kiminle rekabet edeceğinizi belirleyin. Rakiplerinizin artılarını ve eksilerini bilmek, iyi yaptıklarını takip etmek ve hatalarından ders çıkarmak, çevrimiçi satış hedeflerinize ulaşmak için gereken süreyi kısaltmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; rakipleriniz müşterilerine ücretsiz kargo seçeneği sunabilir, dile getirilen şikâyetler araştırılabilir ve aksaklıklar için aksiyon alınabilir.

Markanızı Oluşturun

E-Ticaret’e hangi nişten ve nasıl gireceğinize karar verdikten sonra müşterilerinizin sizi tanıyacağı kimlik oluşturma aşamasına geçebilirsiniz. Kalıcı olmasını istediğiniz sektörde iyi bir marka oluşturmak için sonraki adımları atabilirsiniz. Markalaşma önemli bir süreçtir. Kısa ve net, çekici, sektörü veya ürünü anımsatan seçimlerle başarılı olabilirsiniz.

İşinizi Kurun

Markanızı oluşturduktan sonra yasal olarak e-ticarete katılmak için şirket kurma adımlarına geçebilirsiniz. E-ticaret işi için şahıs şirketi veya limited şirket kurabilirsiniz. Bir şahıs şirketi veya limited şirket seçerken, ne tür bir ortaklık kuracağınıza, sermayenize ve vergi dilimine karar vermeniz gerekir. Satış hedeflerinize, potansiyelinize ve işletmenizin büyüklüğüne göre e-ticaret işinizi işinizin hayatına entegre edin. Bu aşamada bir yazılım şirketi olan Kozmik Yazılım sitesi ile iletişime geçebilir ve tasarım gibi tüm ayrıntılarla vakit harcamadan sektörde tanınabilirsiniz.

E-Ticaret Sitenizi Güvenilir Altyapı İle Kurun

Kurulduktan ve markalaştıktan sonra artık bir e-ticaret sitesi açmaya hazırsınız. Bu aşamada öncelikle oluşturmuş olduğunuz markanın alan adını almanız gerekmektedir. Domain satın aldıktan sonra güvenilir bir e-ticaret altyapısı seçerek web sitenizi kurun. Bu noktada iki seçeneğiniz var. Dilerseniz mevcut e-ticaret çerçeveleri ile çalışabilir ya da açık kaynak kod (özel yazılım) ile web sitenizi daha iyi oluşturabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitesi fiyatları araştırılmalı ve size uygun içerikleri olan paketler bulabilmelisiniz. Bu sektörün profesyonellerinden Kozmik Yazılım sitesi ile teferruatlara vakit harcamadan sektörde tanının markalardan olma yoluna girebilirsiniz.