GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2022 14:41   Güncelleme : 27-06-2022 14:41

Neden E-Faturaya Geçilmelidir?

Elektronik fatura sisteminde yasal sınırın altında kalan firmalar; elektronik fatura sistemine neden geçmeliyim sorusuna cevap arayabilmektedirler.

Neden E-Faturaya Geçilmelidir?

Elektronik fatura sisteminde yasal sınırın altında kalan firmalar; elektronik fatura sistemine neden geçmeliyim sorusuna cevap arayabilmektedirler.

Firmaların efatura sistemine geçiş yapmasına neden olan birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir;

 • Elektronik fatura sistemi sayesinde zamandan tasarrufu sağlanmaktadır.
 • Elektronik fatura ile kırtasiye masrafından tasarruf sağlanmaktadır.
 • Elektronik fatura il matbaa masraflarından tasarruf sağlanmaktadır.
 • Elektronik fatura sistemi ile kargo masraflarından tasarruf sağlanmış olunur.
 • Elektronik fatura sistemi ile fatura arşivleme işleminden tasarruf edilmiş olunur.
 • Elektronik fatura sistemi sayesinde ödemeler çok daha hızlı bir şekilde alınabilmektedir.
 • Elektronik fatura sistemi ile firma kurumsal kimliği bir adım daha öteye taşınmaktadır.
 • Entegrasyon sistemi üzerinden gerçekleştirilen elektronik fatura işlemlerinde fatura tasarım yapılarak firmaya ait görseller ön plana çıkarılarak kurumsal kimliğe katkı sağlanmaktadır. 

E- Fatura Sistemini Kimler Kullanır?

Elektronik fatura sistemine özellikle, ticaret yapan firmalar ve çok fazla fatura kesimi yapan firmalar için önemlidir. Kargo ile fatura gönderimi yapan firmalar, kırtasiye masraflarından tasarruf etmek isteyen firmalar, profesyonellik ve kurumsallık kazanmak isteyen firmalar tercih etmektedirler.

İşlerin daha düzenli olması, fatura kargo süreçlerinden tasarruf edilmesi ve kırtasiye masraflarından tasarruf edilmesi için Uysal Yazılım internet sitesi üzerinden elektronik fatura sistemi hakkında bilgi alınabilmektedir.

Hangi Sistem Kullanılmalıdır?

Edönüşüm süreci içerisinde elektronik arşiv, elektronik fatura, elektronik defter sistemlerinden hangisine geçiş yapılabileceği firmalar tarafından bilinmeyebilmektedir.

Elektronik defter (e-defter); yasalar gereğince tutulması zorunlu olan yevmiye ve diğer defterlerin elektronik ortamda tutulması işleminin adıdır. Elektronik defter, maliyeye elektronik imza ile beyan edilmektedir.

Elektronik arşiv ve elektronik fatura ise sistem üzerinde yer alan 2 farklı fatura türüdür. Elektronik fatura mükellefinin bir başka elektronik fatura mükellefine gönderdiği fatura elektronik fatura olarak adlandırılır. Elektronik fatura mükellefinin, elektronik fatura mükellefi olmayan firmaya ya da son kullanıcıya gönderilen fatura türüne ise elektronik arşiv adı verilmektedir.

Sistem ilk uygulamaya başladığı dönemlerde elektronik fatura sistemine geçiş yapıldıktan sonra elektronik arşiv sistemine geçilebilmekte idi. Gelir İdaresi başkanlığı bu uygulamaya son vererek işlemlerin çok daha pratik hale gelmesine olanak sağladı. Firmalar çeşitli entegrasyon sistemi ile elektronik fatura kullanıcı olmadan elektronik arşiv faturası düzenleyebilmektedir. Uysal Yazılım internet sitesi üzerinden konu hakkında bilgi alınabilmektedir.

E-fatura Sistemine Nasıl Geçiş Yapılır?

Elektronik faturaya geçiş yapmak için çeşitli kanallar bulunmaktadır. Bu kanallar şu şekildedir.

 • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalı üzerinden geçiş sağlana bilmektedir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Entegrasyonlu sistemler ile geçiş sağlanabilmektedir.
 • Özel olarak hazırlanmış olan entegratör sistem ile geçiş sağlanmaktadır.

Elektronik fatura hizmeti almak isteyen firmalar yetkili kurumlara müracaat ederek mali mühür edinmeli gerekmektedir. Bu durum şahıs firmaları için elektronik imza olarak edinilmelidir.

Temin edilen mühür ya da elektronik imza ile Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) başvurusu tamamlanarak elektronik fatura sistemine geçilmiş olunmaktadır.