MEDYA
Giriş Tarihi : 18-07-2022 12:05   Güncelleme : 18-07-2022 12:05

İKİZKÖY VE AKBELEN ORMANI İÇİN VERİLEN MÜCADELE, BU AKŞAM 19.30’DA CANLI YAYINDA

Change.org Türkiye’nin başlattığı “Değişim Hikayeleri” Youtube canlı yayın serisi sürüyor. Bu akşam saat 19.30’da Change.org Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından yapılacak serinin ikinci canlı yayınında İkizköy Çevre Komitesi ve İklim için Gençlik Türkiye ekibi, İkizköy ve Akbelen Ormanı’nı korumak için verilen mücadeleyi ve alternatif enerji politikalarını konuşacak.

İKİZKÖY VE AKBELEN ORMANI İÇİN VERİLEN MÜCADELE,  BU AKŞAM 19.30’DA CANLI YAYINDA

18 Temmuz Pazartesi, İstanbul 

 

Türkiye’nin değişim platformu Change.org’un geçtiğimiz ay başlattığı canlı yayın serisi “Değişim Hikayeleri” devam ediyor. 

 

Görmek istedikleri değişim için Change.org’da harekete geçen kampanyacıların öykülerini dinleyeceğiniz, etki yaratan kampanyaları ve bu kampanyaları başlatanları daha yakından tanıma fırsatı bulacağınız “Değişim Hikayeleri” 18 Temmuz Pazartesi (bu akşam) Change.org Türkiye Youtube kanalında izlenebilir. İkizköy Çevre Komitesi ile İklim için Gençlik Türkiye ekibi kampanya deneyimlerini paylaşacağı canlı yayın, kömür madeni yapmak için yok edilmek istenen Muğla İkizköy ve Akbelen Ormanı’nındaki nöbet alanından gerçekleştirilecek. 

 

Şirket tarafından dava süreci devam etmesine rağmen   hukuka aykırı olarak yapılan  ve köylülerin araya girmesi ile durdurulan ağaç kesimleri ile kamuoyunun gündemine oturan Akbelen Ormanı’ndaki nöbetin 1. yılında, İkizköylüler ve Z kuşağının temsilcilerinden kömürsüz bir gelecek için yürüttükleri mücadelelerinin hikayesini dinleyeceğiz. Canlı yayında, kömür nedeniyle yıllardır Muğla’da yaşanan sağlık ve çevre sorunlarının yanı sıra; iklim krizine neden olan enerji politikalarının alternatifleri de tartışılacak. İklim için Gençlik Türkiye ekibi ile karbonsuz bir gelecek için Türkiye’nin en geç 2030 için Kömürden Çıkış Eylem Planı hazırlanması talebi ile Change.org Türkiye platformunda yürüttükleri imza kampanyasının detaylarını konuşacağız. İkizköy Çevre Komitesi ise canlı yayında topraklarını yok olmaktan korumak için üç yıldır hukuki alanda ve sahada sürdürdükleri mücadelelerini; ayrıca Change.org üzerinden başlattıkları ve imza sayısı 100 bini geçen kampanya ile ilgili deneyimlerini aktaracak. 

  

İKİZKÖY’DE NELER OLUYOR?

 

İkizköylüler, 40 yıldır Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santrallerinin ve kömür madenlerinin yıkıcı etkileri altında yaşıyor. 15 kilometre boyunca kesintisiz uzanan kömür madeni en son İkizköy’e kadar dayandı. Milas İkizköy olarak, Yeniköy-İkizköy Linyit Sahası’nın hemen yanında; Yeniköy Termik Santrali’ne 7 kilometre mesafede yıllardır hayatta kalma mücadelesi veriyor.  Şimdi de ellerinde kalan son doğal alan olan Akbelen Ormanı; ağaçları, çalıları, kuşları, kekik ve mantarları ile toptan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. 

 

İklim krizine neden olan politikalar, İkizköy ve Akbelen Ormanı için verilen mücadelenin öyküsü ve çok daha fazlası “Değişim Hikayeleri” canlı yayını ile bu akşam 19.30’da sizlerle! Canlı yayını   Change.org Türkiye Youtube hesabından ya da Change.org Türkiye Facebook hesabından takip edebilirsiniz. 

 

 

Change.org Türkiye Hakkında

 

Change.org Türkiye Şubesi 2012 yılında kuruldu. Vakfa ait ve kâr amacı gütmeyen bir sosyal fayda şirketi (B-Corp) olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Tüm gelirini bireysel ve kurumsal desteklerden elde eden Change.org Türkiye vasıtasıyla insanlar hayatları ve toplumları için önemli konularda imza kampanyaları başlatıyor. Change.org Türkiye kampanya başlatan kişilere sürekli gelişen kampanya araçları sunarak, gerektiğinde iletişim ve strateji konusunda yardımcı olarak, değişime önayak olan hareketleri destekliyor. 

 

Dünyanın dört bir tarafındaki insanları, görmek istedikleri değişimi yaratmaları için güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren Change.org, 480 milyondan fazla kullanıcısıyla, dünyanın en büyük sosyal değişim platformu. 2007 yılında kurulan Change.org’un şu an Türkiye dahil 24 ülkede şubesi bulunuyor, 196 ülkede kullanılıyor.