GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2022 10:02   Güncelleme : 21-07-2022 10:02

Uzaklaştırma Kararı Nedir, Nasıl Alınır?

Boşanma davası açılmadan önce ya da açılmış bir boşanma davası halen devam ederken eşlerden birinin diğer eşe şiddet ya da tehdit içeren davranışlarda bulunmaması ve korunma amaçlı olarak uzaklaştırma kararı alınmaktadır.

Uzaklaştırma Kararı Nedir, Nasıl Alınır?

Boşanma davası açılmadan önce ya da açılmış bir boşanma davası halen devam ederken eşlerden birinin diğer eşe şiddet ya da tehdit içeren davranışlarda bulunmaması ve korunma amaçlı olarak uzaklaştırma kararı alınmaktadır. Uzaklaştırma kararı alabilmek için bulunduğunuz il veya ilçedeki aile mahkemesine bir dilekçe ile başvuru yaparak talepte bulunabilirsiniz. Bunun için Samsun aile hukuku avukatlarından destek alabilirsiniz. Uzaklaştırma kararı için bir başvuruda bulunurken şiddete uğrayan ya da kendini güvensiz hisseden tarafların beyanları yeterli olmaktadır. Bu beyanın ispatlanması ile birlikte uzaklaştırma talep eden taraf için çok kısa sürede karar sonuçlanmaktadır.

Samsun avukat tarafından aile mahkemesi kapsamında açılacak olan bir boşanma davası öncesinde veya süren bir dava boyunca uzaklaştırma kararı işlemleri sağlanmaktadır. Cinsiyet ayrımı olmadan taraflardan her biri için uzaklaştırma kararı alınabilmektedir. Ve hakim tarafından belirlenen süre sona erene kadar bu karar işlemeye devam etmektedir.

Uzaklaştırma kararı bitince ne olur

Uzaklaştırma kararı 6284 sayılı kanun çerçevesinde önleyici bir tedbir olarak değerlendirmektedir. Bu tedbir kararı ancak Aile Mahkemesi hakimler tarafından önerilmektedir. Hakim takıma verilen bir uzaklaştırma kararı bittiğinde kalan tüm kısıtlamalar kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak hala tehlikeli devam ettiğini düşünen taraflar söz konusu ise ek bir talepte bulunarak bu sürenin uzatılması talep edilmektedir.

Samsun Avukat Ayşe Deniz Oral Uzaklaştırma kararı konusunda gerekli tüm bilgileri sizlere iletmektedir.