GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-07-2022 13:11   Güncelleme : 25-07-2022 13:11

Facebook, Google ve Amazon’da Sahte Ürün İncelemeleri

Facebook, Google ve Amazon’da Sahte Ürün İncelemeleri

 Yapılan son araştırmalara göre; Google, Amazon ve Facebook üzerinden yapılan sahte ürün veya hizmet incelemelerinin önüne geçilemiyor. Sosyal medya platformları ve ticaret siteleri, büyük bütçeler ayırsa da sahte yorum ve incelemelerin önüne geçemedi. Birçok firmanın kendi ürün ve hizmetleri için sahte inceleme hizmetleri aldığı biliniyordu. Google’ın işletme yorumlarında, Amazon’un sipariş değerlendirme yorumlarında ve Facebook üzerinde yer alan mağaza yorumlarına, sahte beyanların verildiğini görmekteyiz. Bu durum sonucunda birçok kullanıcı yanlış yönlendirilerek, ilgili işletmelere kanalize oluyorlar. Bu konuyu biraz daha açmakta fayda var… Sosyal medya platformları, büyük ölçekli firmalardan küçük işletmelere kadar mecburiyet haline gelmiştir. Hem etkileşimi ve müşteri kitlesini hem de marka imajını ve bilinirliği artırmak için kullanılan platformları, smm panel üzerinden kullanmak çok büyük kolaylık oldu. Sizler de sosyal medya paneli üzerinden birçok hesabı ve birçok platformu tek elden kullanabilirsiniz.

Sahte Ürün İncelemesi Yaptıran Firmalar

Piyasada yer alan özellikle küçük ölçekli işletmeler, bu yola çok sık başvuruyor. Birçok sahte kullanıcı üzerinden olumlu yorumlar yazdırarak, daha fazla müşteri kazanmayı sağlıyorlar. Verdikleri hizmetin veya ürünün mükemmel olduğunu düşünen yeni potansiyel müşteriler, yorumlara aldanarak ürün veya hizmeti almayı kabul ediyorlar. Sonucunda da çeşitli olumsuz sonuçlar doğabiliyorlar. Özellikle estetik veya sağlık alanında yapılan sahte incelemeler sonucunda, birçok kişi sağlığından olabiliyor. Sahte ürün incelemelerini yaptıran işletmeler, Google üzerinde yüksek puanlar alarak müşterilerini kısa vadede yükseltiyorlar. Bazı firmalar için ise tam tersi durumları görüyoruz. Çok kaliteli ürünler satan ya da çok iyi bir hizmet veren firma, sahte olumsuz yorumlar ile imajını kaybedebiliyor. Firmaların çoğu, Google, Facebook ve Amazon tarafından denetlenemeyen yorumlardan şikayetçi.

Trustpilot Ne İşe Yarıyor?

Trustpilot, 2007 yılında kurulmuş Danimarkalı bir şirkettir. Dünya çapında hizmet veren şirket, kullanıcıların şirketler hakkında ücretsiz olarak inceleme yapmasına olanak sağlar. Halka arz edilmiş şirket, uzun bir süredir sahte incelemelerin önüne geçmek için uğraşıyor. Bu konuda önemli bir yol alan firmanın, bu konuda Facebook gibi platformlara destek vermeye başlayacağı düşünülüyor. Firma odak noktasına, müşteri incelemelerini yüksek doğrulukta sunmayı alıyor. Geçtiğimiz yıl milyonlarca yorumu sahte inceleme kategorisine alarak silen firmanın, sahte yorum tespiti konusunda önemli bir pozisyona geldi. Küçük ölçekli işletmelerin sosyal medyada, sahte yorumlar ile ön plana çıkması yeni bir durum değil. Yeni bir sorun olmasa da günümüze kadar tam olarak çözülemeyen bir konu. Firmaların, hesaplarını çok dikkatli bir şekilde takip etmesi ve önlem alması gerekiyor. Bu açıdan sosyal medya bayilik paneli daha fazla önem kazanıyor. Siz de hesabınızı profesyonel bir şekilde kontrol etmek ve hızlı aksiyon almak için smm panel bayilik avantajlarından yararlanabilirsiniz. Kaynak: https://kurumedya.com/