GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-08-2022 12:50   Güncelleme : 15-08-2022 12:50

Bereket Derneği su kuyusu kampanyası başlattı

Bereket Derneği su kuyusu kampanyası başlattı

 

Uzun yıllardır gerçekleştirdiği insani yardım çalışmaları ve ilmi faaliyetleri ile adından söz ettiren Bereket Derneği kuraklık ve susuzlukla mücadele eden Afrika ve Asya’da su kuyusu kampanyası başlattı.

 

Susuzluk verileri göz korkutuyor.

Dünyaca kabul edilen verilere göre;

  • Dünya’da 785 milyon insan içme su sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda
  • Kirli sulara bağlı hastalıkları sebebiyle çeşitli bölgelerde can kayıpları olmakta.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenimizin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.

Su kuyusu bağışı çok önemi; Kenya’da kuraklık ve susuzlukla mücadele etmek zorunda kalan çocuklar için daha bir önem ifade ediyor. Okul çoğundaki çocuklar kendisi ve ailesinin su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için eğitimini yarıda bırakmış ve su temin edebilmek için her gün kilometrelerce yürümek zorunda.

Çocukların su yolculukları her sabah yeniden başlıyor. Boyu kadar bidonları sırtına bağlayarak Afrika sıcağında kilometrelerce yol yürüyerek 5-6 saatlik bir sürenin sonunda evine su getirebiliyor. Saatler süren bu yorucu çabanın ardından evine ancak kirli ve hastalıklara sebep olan bir bidon su getirebiliyorlar.

Çocuklar, bu tehlikeli ve zor yolculuğu yaşayan yavrularımızdan sadece biri. Afrika ve Asya’da sudan mahrum bölgelerde insanlar kirli dahi  olsa da evlerine su getirebilmek için saatlerce yürümek zorunda kalıyorlar. Her yıl kirli suyun tüketilmesi kaynaklı “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Su kuyuları desteklerinizle yükseliyor

Su kuyusu bölge halkı için büyük önem arzetmekte açılan her bir kuyu ile 100 ila 300 kişi arasında bölge halkı faydalanmakta, açılan kuyulara, tüm kuyu veya hisse bağışı yapılabildiğini ifade eden dernek yönetimi Asya kıtası su kuyusu bedelini 7500 tl Afrika su kuyusu bedelini 30.000 tl olarak belirlerken Su kuyusu hisse bedeli ise 150 tl oarak belirlendi su kuyusu bağışında bulunan hissedarların isimlerinin tabelaya yazılarak kuyu görsellerinin iletildiğini ifade etti.

Afrika’da su kuyusu açtırmak

Amellerin en faziletlileri arasında su dağıtmak hem dinimizce hem de öref ve adetlerimizce güzel görülmektedir. Kültürümüzde su verilen kişi teşekkür ederken “su gibi aziz ol” demektedir. Bu hususta su ikram etmek ve su kuyusunun fazileti hakkından Peygamber Efendimiz (S.A.V); “Hangi Müslüman susamış bir Müslümana su verirse, Allah da ona içerisinde güzel kokuları olan cennet içeceği içirir.” Buyuruyor. Yine; su kuyusu açtırmak, çeşme yaptırmak mümin kişiye öldükten sonra da sevap kazandırmaya devam edeceğini buyurmuştur. (Hadis-i Şerif) Afrika’da su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverlerimiz Bereket Derneği aracılığı ile Asya ve Afrika’da su kuyusu açtırabilir, açılan su kuyusuna diledikleri ismi verebilirler. Kuyuya ait konum açılış ve inşaat aşamaları video ve fotoğraf olarak iletilmektedir. Afrika’da su kuyusu açtırmak, hem amel defterinize kapanmayacak bir hayır olarak geçerken orada zorluklar altında yaşayan kardeşlerimizin sıkıntısını gidererek hayır dualarını almış olacaksınız.