GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-08-2022 15:24   Güncelleme : 16-08-2022 15:24

Şanlıurfa’da Nereye Gidilir?

Şanlıurfa etnik mimarisi ile dikkat çeken şehirler arasında yer alır. Bu şehirde gezilip görülecek pek çok yer bulunur.

Şanlıurfa’da Nereye Gidilir?

Şanlıurfa etnik mimarisi ile dikkat çeken şehirler arasında yer alır. Bu şehirde gezilip görülecek pek çok yer bulunur. Urfa tanıtım sayfası üzerinden buraya gelecek kişiler gezmek istedikleri yerleri belirleyebilir. Şanlıurfa peygamberler şehri ismi ile de bilinir. Yüzyıllar önceye ait çeşitli dinlerin izlerini burada görmek mümkündür.

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır. Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olma özelliği bulunur. Şanlıurfa, Kurtuluş Savaşında halkın olağanüstü mücadele göstermesi nedeniyle bu şehre Şanlı unvanı verilmiştir. Urfayikesfet sayfasından burası ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşılabilir. Şanlıurfa, Suriye ile komşu olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında Fırat ve Dicle nehirlerinin bulunduğu alanda kurulmuş olan bir şehirdir.

Urfa Kaç Günde Gezilir?

Şanlıurfa’nın güzellikleri yaklaşık 2 günde gezilebilir. Burası ilkbahar ve sonbahar aylarında gezmeye daha uygundur. Şanlıurfa gezilecek yerler oldukça fazladır. Tarihin en eski ve büyük ibadet yerlerinden biri olan Göbeklitepe Şanlıurfa’da bulunur. Burası M.Ö. 10 bin yıllarına kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapar. Göbeklitepe keşfedildiği günden beri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Harran evleri, buranın mimari özelliğini taşıyan geleneksel evlerdir. Yapı malzemeleri ve görüntüsü bakımından oldukça ilgi çeker. Bu evler konik kubbeli ev ismi ile de bilinir. M.Ö. 6 bin yıl öncesine uzanan tarihi bir geçmişi vardır. Urfayikesfet sayfasından bu bilgilere ve çok daha fazlasına ulaşılabilir.