GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 11:05   Güncelleme : 22-08-2022 11:05

Dijitalleşen moda sektöründe gençler için fırsat var

Moda sektörünün dijitalleşmesiyle birlikte 3 boyutlu tasarım programlarının kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Sektörde 3D tasarım yapabilen tasarımcılara ihtiyaç artıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Evrim Büyükaslan Oosterom, bu alanda uzman gereksiniminin tasarımcı adayları için büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

Dijitalleşen moda sektöründe gençler için fırsat var

Moda sektöründe 1980’lerden bu yana en ve yükseklik olmak üzere iki boyutlu tasarım yapmaya imkân tanıyan programlar kullanılıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte giderek popülerliği artan 3 boyutlu tasarımlarda ise derinlik de sürecin bir parçası oldu ve özellikle pandemi sürecinin hızlandırdığı dijitalleşmeyle beraber 3D tasarım önem kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Evrim Büyükaslan Oosterom, sektörde 3D tasarım programları kullanabilecek yetkinliğe sahip çalışan eksikliğinin, tasarımcı adayları için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Markalar 3D tasarım bilen tasarımcı bulmakta zorlanıyor

Son dönemde dijital defileler, metaverse, NFT akımları gibi teknolojik gelişmeler de 3D alanında donanım sahibi uzman gereksinimini daha da artırdı. Moda sektöründe bir kırılma noktasının yaşandığını söyleyen Büyükaslan Oosterom, “İki boyutlu tasarım programları artık neredeyse herkes tarafından kullanılıyor. Sektörün ihtiyacı olan 3D programları kullanabilen tasarımcı sayısı ise henüz çok yetersiz. Giderek büyüyen moda sektöründe bu alanda yetişmiş işgücü ihtiyacı artıyor ve markalar uzman bulmakta zorluk çekiyor. Moda sektörü önü açık bir sektör ve tasarımcı adaylarının bu fırsatı geç olmadan görmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘3D tasarım programları numune ihtiyacını azaltıyor’

Kıyafetlerin kalıplarının oluşturulduğu 3D modelleme programları,  vücut ölçülerinin istenildiği gibi değiştirildiği 3 boyutlu mankenler üzerinde kıyafetin simülasyonunu görmeye olanak tanıyor. Tasarımların farklı renk, kumaş, aksesuar seçeneklerini de saniyeler içinde mankenler üzerinde görme imkânı tanıyan bu programlar, bu sayede numune üretimine gereksinimi ve tasarımda karar verme sürecini azaltıyor.  

Dijital dosya transferi yapmanın bir numuneyi kargolamaktan çok daha kolay, ucuz ve hızlı olduğunu söyleyen Büyükaslan Oosterom, birçok büyük moda markasının üreticilerine 3D tasarım programlarını kullanma zorunluluğu getirdiğinin altını çizdi.

3D tasarım yetkinliği uluslararası kapıları aralıyor

Türkiye’de moda tasarımı ve tekstil eğitiminde 3D tasarım programlarına henüz yeterince yer verilmediğini söyleyen Büyükaslan Oosterom, Amerika ve Avrupa’da da benzer sorunların görülmesine rağmen adaptasyonun daha hızlı olduğunu belirtti.

Büyükaslan Oosterom, “Üniversitemiz, 3D tasarım anlamında yalnızca Türkiye’de değil dünyada da öncü okullardan biri. 2019 yılından beri müfredatımıza 3D kıyafet tasarımı dersini ekledik. Her yıl dersin içeriğini daha da geliştirebilmek için üç boyutlu tasarım programlarındaki güncellemeleri ve bu alanda yürütülen akademik çalışmaları da yakından takip ediyoruz. Öğrencilerimize 3D tasarım bilmenin önemini kavratmaya çalışıyoruz. Zaten moda markalarının da ihtiyaçları bu yönde. Bu alanda yetkinleşmiş mezunlar, 3D tasarımcı olarak iş bulabilecekleri gibi bu uluslararası firmalarla serbest çalışabilir; uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı günümüzde New York’taki bir tasarım ofisine Türkiye’den tasarım yapıp tasarımlarını dijital olarak saniyeler içerisinde gönderebilirler” dedi. 

 

Ela Kaya/SCC İletişim/[email protected]/0533 601 01 19

Ülker Reyhan/SCC İletişim/[email protected] /0532 578 32 05

Sevilay Buluç / İstanbul Bilgi Üniversitesi / [email protected] 

 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 yılında “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” mottosuyla Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla kurulmuştur. Bugün 20.000’i aşkın öğrencisi ve 55.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk, İletişim, İşletme, Mimarlık, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve lisansüstü program sunmaktadır. WASC Senior College and University Commission (WSCUC) tarafından akredite edilen İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’de kurumsal düzeyde uluslararası akreditasyona sahip tek üniversite olma özelliği taşımaktadır. Üniversitenin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere ve Kuştepe olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.