GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2022 11:02   Güncelleme : 26-08-2022 11:02

Trafik Kaza Cezaları

Ülkemizde en önemli sorunlardan biri trafik kazaları ve bu kazalarda meydana gelen ölüm ve yaralanmalardır.

Trafik Kaza Cezaları

Ülkemizde en önemli sorunlardan biri trafik kazaları ve bu kazalarda meydana gelen ölüm ve yaralanmalardır. Bu durumu gelişmiş ülkelerle karşılaştırdığımızda ciddi farklar ortaya çıkıyor. Bu eşitsizliğe katkıda bulunan en büyük faktör, sürücülerimizin "doğru davranış kalıbını" geliştirmemesidir. Çünkü trafik kazalarında sürücü payı oranı %95, bu da trafiğin bir kültür olduğunu doğruluyor. Ancak kazalardaki artışa rağmen ölü sayısı aynı oranda artmadı. Unutulmamalıdır ki bu durum otomotiv sektöründe can güvenliğinin birinci ilkesinden kaynaklanmaktadır. Otomotiv endüstrisinde standart kitler olarak bilinen hava yastıkları ve blokaj önleyici sistemler gibi zorunlu teknik donanımlar kaza ölümlerini azaltır.

Trafik Kaza Cezaları Sebepleri?

Trafik kazalarının başlıca nedenleri;

  • Hız yapmak
  • Yanlış sollama
  • Kırmızı ışıkta geçmek
  • Sarhoş olduktan sonra sür
  • Uykusuz sürüşler
  • Kavşaklarda geçiş hakkı kurallarına uyulmaması

Fren patlaması, lastiğin patlaması ve uygun hava basıncı, uygunsuz lastik kullanımı, çekme çubuğunun sökülmesi, arızalı aydınlatma ekipmanı kullanımı vb. Araç-araç çarpışma kazalarının genellikle yayaların dikkatsizliği, kontrol edilemezliği ve dikkat dağınıklığından kaynaklandığı istatistiklerden bilinmektedir.

Trafik Kaza Cezaları Son Yıllarda Neden Artıyor?

Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığının çoğu karayolu ile yapılmaktadır. Hava, deniz ve demiryolu daha fazla kullanıldığında kaza oranı önemli ölçüde düşecektir. Bu konudaki araştırmalar son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Trafik kazası avukatı bu süreçte oldukça önemli bir süreci temsil ediyor.

Şoför, sorumlu kişi, mal sahibi veya ilgili kişinin yokluğunda araca, eşyaya veya yüke zarar verirse, hasar gören araç, mal veya eşyanın sahibini veya ilgilisini bulup durumu teyit ettikten sonra ilgili kişiyi terk eder. Hasarlı otomobiller hakkında yazılı bilgi, ilgili polis ile en kısa sürede iletişime geçilecek ve en kısa sürede bilgi verilecektir.

Bu cezaların azalabilmesi için elbette öncelikli olarak kaza önlemlerinin maksimum düzeyde alınıyor olması gerekir. Bir kazaya sebebiyet verecek ihmaller ve tedbirsizlikler konusunda önlem alındığında kazalar ve bu kazadan doğan cezalar ortadan kalkacaktır.

Trafik Kaza Cezaları Neden Oluyor?

Hız sınırını ihlal etmek trafik cezalarının en yaygın nedenidir. Trafik cezaları genellikle hız sınırını aşan sürücülere uygulanmaktadır. Çünkü hız sınırını aşmak sadece Türkiye'de değil tüm dünyada trafik kazalarının en büyük sebeplerinden biridir. Trafik işaretleri ile belirlenen ve sürücüye bildirilen hız sınırının aşılması, aracın kontrol edilemez hale gelmesine, ciddi kazalara ve geçici konsantrasyon kaybına neden olabilir. Bu nedenle hız sınırının aşılmaması için sıklıkla trafik cezaları uygulanmaktadır.

Hız sınırını ihlal etmek trafik cezalarının en yaygın nedenidir. Trafik cezaları genellikle hız sınırını aşan sürücülere uygulanmaktadır. Çünkü hız sınırını aşmak sadece Türkiye'de değil tüm dünyada trafik kazalarının en büyük sebeplerinden biridir. Trafik işaretleri ile belirlenen ve sürücüye bildirilen hız sınırının aşılması, aracın kontrol edilemez hale gelmesine, ciddi kazalara ve geçici konsantrasyon kaybına neden olabilir.

Kaynak: https://omerfatihkama.av.tr/service/trafik-kazasi-avukati/