GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2022 14:22   Güncelleme : 01-09-2022 14:22

VİOP ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

VİOP ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

 

VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği piyasaya verilen isimdir. Birçok yatırımcı ve yatırımcı adayı VİOP ile ilgili internette araştırmalar yapıyor, biz de en çok merak edilen ve sorulan soruları cevapladık.
 

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda hangi türev sözleşmeleri işlem görür?

 

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Hisse Senetlerine, Hisse Senedi Endekslerine, Dövize, Emtiaya, Tahvile ve Bonoya dayalı olarak oluşturulan yüzlerce türev sözleşmeleri işlem görmektedir.

 

Vadeli İşlem Nedir?

Belirli bir tarihte daha önceden belirlenmiş miktar ve kalitede standartları olan herhangi bir yatırım aracının bugünden alınıp satılması işlemidir.

Organize Piyasada İşlem Gören Türev Ürünler Nelerdir?

Futures, Opsiyon ve Swap’tır.

Opsiyon Nedir?

Belirli bir finansal varlığı daha önce belirlenmiş bir vadede, belirlenmiş bir fiyattan alma ya da satma hakkı veren sözleşmeye opsiyon denir.

VİOP’un Avantajları Nelerdir?

Etkin risk yönetimi, organize bir piyasa olması, kaldıraç etkisi ile düşük maliyetli olması, çift yönlü yatırım imkanı sunması ve yüksek likidite oranına sahip olması VİOP’un avantajı yönleridir.

VİOP Yatırımı Yaparsam Vergi Öder miyim?

Pay senetleri ve pay senedi endekslerine dayalı VİOP sözleşmelerinden elde edilen kazançlar beyan edilmeye gerek kalmadan %0 stopaja tabidir.

 

İLANDIR.

YATIRIM TAVSİYESİ KESİNLİKLE DEĞİLDİR.