GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2022 16:09   Güncelleme : 02-09-2022 16:09

Sera İçi Nemlendirme Sistemleri

Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıktan dolayı sera içindeki bitkilerin sıcaktan olumsuz etkilenmemesi için yüksek basınçlı nemlendirme sistemi kullanılmaktadır.

Sera İçi Nemlendirme Sistemleri

Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıktan dolayı sera içindeki bitkilerin sıcaktan olumsuz etkilenmemesi için yüksek basınçlı nemlendirme sistemi kullanılmaktadır. Bitkilerin yetiştirildiği ortamın nem seviyesini dengede tutmadan nemlendirme sistemlerinden faydalanılır. Yaz aylarında seralarda aşırı sıcaklardan dolayı seradaki nem oranının düşmesiyle bitkilerin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Bitkilerin gelişiminin kötüye gitmemesi için Green Climate ile yüksek basınçlı nemlendirme sistemi kullanılarak bitkilerin ihtiyacı olan nem oranı sağlanıp gelişimlerinin tamamlanması sağlanır. Seraların nem oranı bitkilerin türüne, seraların büyüklüğüne ve ışıklama yoğunluğuna göre ayarlanmaktadır. Ekolojik sisteme göre seralarda havalandırma ile nemlendirme sistemleri uygulanır.

Sera Nemlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

Seralarda yapılan tarımda sera içinde ekolojik dengenin sağlanması için yüksek basınçlı nemlendirme sistemlerinin önemli yeri vardır. Hava sıcaklığında değişkenlik ile hava içinde su miktarının buharlaşması ile hava sıcaklığını etkileyerek nem oranında değişkenlik gösterir. Havanın sıcak olduğu zaman dilimlerinde nem oranı düşer ve sabah erken saatlerde veya geceleri nem oranı artmaktadır. Bitkilerin doğal olarak nem oranını % 60 veya % 80 oranlarında olması gerekmektedir. Sera içinde ise yüzde 70 ya da yüzde 80 oranında olması gerekmektedir.

Seralarda nem oranının düşmesi bitkiler de su kaybı olur. Su kaybının olmasıyla bitkilerin gelişimi durmakta ve verim oranı azalmaktadır. Bitkilerin su kaybına olmaması için daha verimli olmasını sağlamanın yolu da nemlendirme sistemi kullanılması gerekmektedir. Daha fazla bilgi edinmek için Green Climate sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.greenclimate.com.tr/menu/6/seralarda-nemlendirme-sistemleri.html