GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2022 10:53   Güncelleme : 12-09-2022 10:53

Kuyumcular Çarşısı Bursa

İnsanlar daha fazla ilkel çağlardan bu yana süslenmeye yönelik ilgi duyarlardı.

Kuyumcular Çarşısı Bursa

İnsanlar daha fazla ilkel çağlardan bu yana süslenmeye yönelik ilgi duyarlardı. Madenleri eritebilmesini öğrendikten sonra da kuyumculuk temellerini atmışlardır. O dönemlerde altın, gümül potalarda eritilmekteydi, birtakım biçimlere konulup süs eşyası diye de kullanılırdı. Eski Mısırlılar ’da, Yunanlılar ’da, Romalılar ’da kuyumculuk oldukça ileri seviyeye gitmiştir. Eski Türkler de kuyumculuk sanatında, özellikle ince dökümde çok ileri durumdalardı. Osmanlılar zamanında da kuyumculuk ileriye gitmiş, gümüş, altın değerli taşlar işlenip paha biçilemez sanat eserleri ortaya çıkartılmıştır. Bursa’da Kuyumcular Çarşısı Bursa öteden bu yana kuyumculukta oldukça önemli bir noktadadır. Burada ayrıca çarşılar da bulunmaktadır.

Bedesten Kuyumcular Çarşısı

Tarihteki en değerli ürün olan ipek ve kumaşların satıldığı çarşıdır. Değerli ürünlerin yer aldığı çarşı da, her noktası kapalı bir şekilde yapılmıştır. Bu da her şehirde olduğu gibi Kapalı Çarşı olarak adlandırılmaktadır. Kuyumcular Çarşısı Bursa, kentin en önemli ticari merkezleri arasında yer alır. Eskiden bedesten olarak Orhan Bey tarafından yaptırılmış Emir Hanı olarak kullanılmaktadır. Şu dönemde bile aynı amaç için kullanılan Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmış bedesten kullanılıyor. Bedesten, Bursa Çarşısı’nın merkezinde yer almaktadır. Diğer çarşılar da bunun çevresinden meydana gelmektedir.

Bursa Kuyumcular Çarşısı Kuyumculuk Mesleği

Kuyumculuk, değerli metallerin ve alaşımların işlenerek şahsi süs ve ev eşyası, dini takı vb. eserlerin oluşturulması anlamına gelmez. Değerli değersiz metal ve metal olmayan hammaddelerin işlenebilmesi ile sanat eserleri ortaya çıkarabilmeye dayalı faaliyetlerdir. Kuyumcular Çarşısı Bursa şehrinde altın alım satım yapan birçok dükkân bulunmaktadır. Buradaki kuyumcular genellikle müşterilerin altınlarını bozdurduğu ya altın alımı yaptıkları yerler olarak bilinmektedir. Altın haricinde gümüş, pırlanta gibi diğer değerli metal alışverişleri de yapılmaktadır. Kuyumculuk eski yıllara dayanmaktadır. Asırlarca mücevherler yalnızca süsleme ya da süsleme olarak kullanılmamış. Para birimi ve kötülüklere yönelik de koruma gibi kullanılmıştır.

Kuyumculuk Sanatı

Kuyumculukta altın veya pırlanta değerli her bir taşın birbirleriyle bütünleşmesini sağlayıp göze güzel görünen eserler ortaya çıkar. Bu konuda en fazla tutulan eserlerden biri de triodur. Kelime anlamı olarak üç pırlanta denir. Bunun gibi birçok taşın işlenmesiyle çok sayıda güzellik elde edilebilir.

Ülkemizde eski tarihlerden bu yana altın sanatı olarak tezhip kullanılmaktadır. Tezhip’in ne olduğuna bakacak olursak; Tezhipte temel malzeme altın veya boyadır. Altın, dövülüp ince tabaka şekline getirilerek varak olarak kullanılmaktadır. Altın varak, su içerisinde ezilip jelatin ile karıştırılıp belli bir duruma getirilmektedir.

Boya da genel de toprak boyalardan seçilmekteydi. Sonraki zamanlarda sentetik boyalar da kullanılmıştır. Tezhip sanatçıları, bir kâğıdın üzerine çizmiş olduğu motifi ilk önce sert şimşir veya çinko altlığın üzerine koyarak çizgileri noktalar gibi iğne ile delerler. Sona bu delikli kâğıdı uygulanacak zemin üzerine koyup delikleri yapışkan siyah tozla doldururlar. Delikli kâğıt kaldırıldığı zaman motifin uygulanması gereken zemine çıktığı görülmektedir. Motif iyi bir şekilde belirgin hale getirilip altın veya boya ile doldurulup tezhip oluşturulur.

Kaynak: https://turankuyumculukmt.com.tr/bursa-kuyumcular-carsisi.html