SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-09-2022 14:26   Güncelleme : 13-09-2022 14:26

Mesane Kanserine Ne Sebep Olur?

Mesane Kanserine Ne Sebep Olur?

Çoğu kanserde olduğu gibi, mesane kanseri kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bazı faktörlerin kansere neden olduğu bilinmektedir:

Sigara içmek

İlaçlar başta kemoterapi ilaçları olmak üzere çeşitli hastalıklar için sıklıkla kullanılmaktadır.

- Genetik faktörler

- Mesane taşları

- Düşük günlük sıvı alımı

- Kimyasallara aşırı maruz kalma

- Mesane enfeksiyonu

- Yağ ve katkı maddeleri bakımından zengin yiyecekler

Kimyasal maruziyet, bir risk faktörü olarak belirli mesleklerde olanlar da dâhil olmak üzere, mesane kanseri riskini artıran başka bir faktördür. Boya ve kimyasallar, tekstil, deri, matbaacılık, pil ve fabrika gibi sektörlerde çalışan kişiler bu kimyasallara maruz kalabilmektedir. Hakkıperk sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Mesane Kanserinin Tanısı İçin Yapılan Yöntemler Nelerdir?

Ürologlar hastalığın tanısını koymak için biyokimyasal test, görüntüleme yöntemleri, biyopsi, sistoskopi ve gibi yöntemler kullanırlar. Mesane kanseri için fizik muayene için sınırlı yerler vardır, geç evre mesane kanserinin çoğu fizik muayene ile tespit edilebilir, hastalıktan şüpheleniliyorsa doktor ilk etapta biyolojik muayene ve röntgen isteyecektir. Bu testler idrar tahlili, çeşitli kan testleri ve ultrasonu içerir.

Hematürisi olan bir hastada mesane tümörü şüphesi varsa, ultrasonda mesane tümörü saptanmazsa bilgisayarlı tomografi veya idrar manyetik rezonans görüntüleme yapılabilir. Yapılabilecek başka bir test idrar sitolojisidir. Ürolojik sitolojide mikroskop altında kanser hücrelerinin varlığına bakarız. Tüm bu testler normal olsa bile mesane kanseri şüphesi olan bir hastada yapılması gereken en önemli test sistoskopidir. Sistoskopi, bir kamera ile üretraya girilerek mesanenin içinin görüntülenmesi işlemidir. Hakkıperk sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.hakkiperk.com/tr/hizmet/detay/233/mesane-kanserli-hastalarin-yasam-tarzi-nasil-olmali