GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2022 13:00   Güncelleme : 16-09-2022 13:00

Meme Büyütme Ameliyatı Deyip Geçmeyin

Meme Büyütme Ameliyatı Deyip Geçmeyin

 

Genetik ve yapısal faktörler, hamilelik ve emzirme süreçleri veya kilo verilmesi nedeniyle memelerdeki yağ oranının azalması nedeniyle zaman içerisinde hacim ve dolgunluk kaybı ile sarkmalar meydana gelebilmektedir. Hal böyle olunca da birçok kadın kendisini çekici hissetmemeye başlayıp özgüveninde azalma yaşamaktadır. Bu durumun çözümü olan meme büyütme ameliyatları günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Hatta o kadar sık yapılmaktadır ki çok basit ameliyatlar olup hemen hemen her doktorun kolaylıkla yapabileceği bir ameliyat olduğuna dair çok yanlış bir algı oluşmuştur. Oysa meme büyütme ameliyatı, cerrahi bir operasyondur. En az diğer operasyonlar kadar ciddiye alınmalı ve alanında uzman tecrübeli estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Meme büyütme ameliyatı deyip geçilmemesi, karar verilmeden önce uygun protezin seçiminden nasıl yapıldığına ve risklerine kadar tüm detaylar iyice araştırılmalıdır.

Konunun Uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas “Göğüs büyütme işlemi kişiye özel planlanır ve uygulanır” diyerek göğüs büyütme ameliyatının detaylarını sizler için anlattı.

Meme büyütme ameliyatının etkisi tam olarak nedir?

Meme büyütme ameliyatları, yapısal ve hormonal sebeplerde ergenlik çağı boyunca memelerinde istenen büyüme sağlanamamış, hamilelik, emzirme ve kilo verme gibi çeşitli sebeplerle mevcut meme görünümünde hacim ve dolgunluk kaybı yaşamış veya göğüs kanseri nedeniyle göğüslerinden birini ya da her ikisini birden aldırmak zorunda kalmış kadınların hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Meme görünümünden rahatsız olan her kadına meme büyütme ameliyatı yapılabilir mi?

  • Eğer bedensel ve ruhsal gelişim tamamlanmışsa yani en azından kişi 18 yaşını doldurmuşsa,
  • Memelerde küçüklük ve asimetri mevcutsa veya önceden dolgun ve hacimli olan memeler çeşitli sebeplerle diriliğini ve tatmin edici görünümlerini kaybettilerse,
  • Mevcut memelerin büyüklüğü vücudun bütünü ile orantılı değilse,
  • Kişi giydiklerini kendisine yakıştırmıyor, özellikle sosyal ortamlarda veya bikini mayo giyilen yaz aylarında özgüvenli olamıyorsa ve bu durumdan dolayı psikolojisi de bozulmaya başladıysa,
  • Yakın zaman içerisinde hamilelik planlanmıyorsa,
  • Genel anestezi alınmasında mevcut sağlık durumu açısından bir engel bulunmuyorsa meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı zor bir ameliyat mıdır?

Meme büyütme ameliyatı zor bir ameliyat olmaktan daha çok, yüz güldürücü ve uzun süreli sonuçlar için dikkat edilmesi gereken pek çok faktörün bulunduğu ve tecrübe gerektiren ameliyatlardan biridir denebilir. Genel anestezi altında yapıldığı ve cerrahi bir operasyon olduğu için hem mevcut risklerin ortadan kaldırılması adına hem de ileride hastanın mutsuz olup revizyon ameliyatına ihtiyaç duymaması adına bu alanda tecrübeli estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı olana kadar ki süreçte neler yapılır?

  • Ameliyata karar vermeden önce hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Bu muayene esnasında doktor bir yandan hastanın mevcut meme yapısını, bu bölgedeki deri esnekliği ve vücut yapısına uygun olacak olan meme büyüklüğü ile şeklini anlayacak şekilde hastayı incelerken, bir yandan da ameliyattan beklentilerini dinleyerek hasta için en tatmin edici ve en doğal duracak olan göğüs şekline ve büyüklüğüne karar verir. Muayene sonrasında hasta için uygun olan protez şekli ve büyüklük bilgisi ile ameliyatın nasıl yapılacağına ve ameliyat sonrasındaki sürece dair tüm detaylar hasta ile paylaşılır.
  • Ameliyat öncesinde en az 2 hafta boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalı ve bitki çayı tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Hem iyileşme sürecinin daha hızlı olması hem de anestezi alınırken narkozdan etkilenmemesi için ameliyatın en az 2-3 hafta öncesinde sigara tüketimine de son verilmelidir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılacak olan implanta neye göre karar verilir?

İmplantlar hem şekil açısından hem de içerik açısından ikiye ayrılırlar. Şekil açısından damla ve yuvarlak implant olmak üzere 2 çeşidi mevcuttur. İçerik açısından ise silikon ve tuzlu su olarak farklılık gösterirler. Meme büyütme ameliyatı esnasında vücuda yerleştirilecek olan implantın büyüklüğüne, şekline ve içeriğine tamamen hastaya özel olacak şekilde karar verilir. Hastanın mevcut meme yapısı, kilosu, memelerinin vücuduyla orantısı, memelerdeki asimetri derecesi, göğüs kafes genişliği ve mevcut meme şekli gibi pek çok faktör mevcuttur. Örneğin, memelerinin üst tarafında hacim ihtiyacı olup hafif sarkmış olan memeleri kaldırmak için yuvarlak protezler kullanılır. Bu protezler yarım daire şeklindedir ve yerleştirildiği memelerde üst kısma dolgunluk verirler. Ancak memelerin alt tarafında hacim ihtiyacı mevcutsa ve kaldırma etkisi yaratacak bir görünüme ihtiyaç yoksa bu durumda yukarıdan dar başlayıp aşağıya doğru genişleyen damla protezlerin kullanılması daha uygundur.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanın genel anestezi ile uyutulmasının ardından, ameliyat öncesinde hasta özelinde kararı verilen implantların meme bölgesine yerleştirilebilmeleri için bölgede kesi yeri açılır. Kesi yerinin nerede olacağı hastanın vücuduna, mevcut meme yapısına ve implantın türü ile büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle bu kesi yerleri meme başından, meme altından veya koltuk altından açılmaktadır. Sonrasında açılan kesi aracılığıyla protezler yine hasta özelinde değişmekle beraber meme kası üstüne veya meme kasının altına gelecek şekilde vücuda yerleştirilir. Bu esnada çevre dokulara, sinirlere veya süt bezlerine herhangi bir zarar verilmez. Kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılmadan önce yerleştirilen protezlerin uygunluğuna son bir kez bakılır. Eğer gerekiyorsa farklı bir şekil ve büyüklükteki protezlerle değişim yapılabilir. Ameliyat sonrasındaki kısa dönemde göğüs bölgesinde kanamanın yoğun olacağı ön görülürse, doktor birkaç sonrasında çıkarmak kaydıyla dren takar. Ardından kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılır ve göğüs bölgesi ödem yapmaması için bası uygulayacak şekilde bandajlanır. 

Meme büyütme ameliyatlarında iz kalır mı?

Bu ameliyatlar esnasında açılan kesi yerleri oldukça küçüktür ve estetik dikiş ile kapatılırlar. Ayrıca açıldıkları meme başı, meme altı veya koltuk altı bölgeleri çok göz önünde olan bölgeler değillerdir. Bu nedenle iyileşme süreci içerisinde hafif belli oldukları zaman da bile kişiyi rahatsız edecek bir görünüme neden olmazlar. Ameliyatın ardından ilk 3 ay boyunca dikiş yerlerinin izleri kırmızı haldedir. Bu süreçte doktorun tavsiye ettiği merhem veya krem uygulaması ile hasta iyileşme sürecine destek olur. Ameliyatın ardından 6 ay geçmesiyle beraber hem meme dokusu hem de kesi yerleri iyileşerek izlerin belirginliği azalmaya başlar. 12 ayın doldurulmasıyla beraber de hem protezler iyice yerleşip yumuşayarak meme nihai şekline kavuşur hem de izlerin rengi hastanın cilt rengine iyice yaklaşarak belli belirsiz bir hal almış olur.

Meme büyütme ameliyatının fiyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda meme büyütme fiyatları doktorun tecrübesine, hastanın göğüs yapısına, istediği dolgunluk derecesine, asimetri olup olmadığına ve uygulanacak olan protezin şekil, marka, büyüklük ve kalite gibi detaylarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut memesinin büyüklüğünden rahatsız olan ve daha diri daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas