GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 10:39   Güncelleme : 17-09-2022 10:39

Sql Server Raporlama Nedir?

Sql server Microsoft aracılığıyla geliştirilmiş olan bir veri tabanı yönetim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sql Server Raporlama Nedir?

Sql server Microsoft aracılığıyla geliştirilmiş olan bir veri tabanı yönetim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Öncelikle mysql ve oracle veri tabanı ile rekabet etmek için tasarlanmış olsa da sonradan çokça geliştirilmiştir.

Sql server ansı sql'yi desteklemektedir.  Bununla birlikte de sql Server doğal olarak kendi sql dili olan t-sql ile birlikte gelmektedir. T-sql Microsoft mülkiyet dili olarak bilinmektedir.

Sql server management studio sql Server için ana Arayüz aracı olmakla birlikte 32 bit ve 64 bir ortamları aynı anda destekleyebilmektedir. Bunun yanı sıra sql server raporlama için de Cap Teknoloji sitesine giriş yapabilirsiniz.

SQL Server Geçmişi

İlk olarak Microsoft ve sybase 1989 yılında 1,0 sürümünü yayınladılar. Bu iki ortağın arasındaki ortaklık ilişkisi 1990 yıllarının başında sona erdiği için mülkiyet hakkı da qd hakkı da Microsoft da kaldı. Böylece Microsoft 2000, 2005, 2008, 2012, 2014, 2016 ve 2017 dahil olmak üzere sonraki tüm sql Server sürümlerini yayınladı.

Sql Server Sürümleri Nelerdir?

Toplamda Microsoftun sql Server sürümü 5 adet olarak bilinmektedir.  Bunlar sql Server enterprise, sql Server standardı, sql Server web, sql Server developer, sql Server express’tir.

Sql Server enterprise, üst düzey büyük ölçekli ve görevsel kritik işlerinde kullanılmakla beraber üst düzey güvenlik gelişmiş analiz makine öğrenimi ve benzeri gibi işlevler sağlar.

Sql Server standardı bu orta kademe uygulama ve veri yapıları için uygun olan bir sürümdür. Temel raporlama ve analitik içermektedir.

Sql Server web web barındırıcıları için düşük toplam sahip olma maliyeti seçeneği için tasarlanmış olmakla beraber küçük ve büyük ölçekli web özellikleri için ölçeklenebilirlik satın alına bilirlik ve yönetilebilirlik gibi özellikleri sunmaktadır.

Sql Server developer temel olarak tasarım test ve demo için kullanılmakla beraber üretim dışı ortamlar için kurumsal sürme benzemektedir.

Sql server express küçük ölçekli uygulamalar için kullanılmakla beraber kullanımı ücretsiz olan bir sürüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sql server raporlama da oldukça merak edilir. Bu konuda da Cap Teknoloji sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://capteknoloji.com/microsoft-sql-server-raporlama-servisi/