GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 16:07   Güncelleme : 20-09-2022 16:07

Yataklı Rulman Neden Kullanılır?

İç ve dış bilezikleri arasında bulunan yuvarlanma elemanları sayesinde en küçük sürtünme ile millerin veya aksların istenen yöndeki hareketlerine izin veren, istenmeyen yönlerdeki hareketlerini de engelleyen, yataklardır.

Yataklı Rulman Neden Kullanılır?

İç ve dış bilezikleri arasında bulunan yuvarlanma elemanları sayesinde en küçük sürtünme ile millerin veya aksların istenen yöndeki hareketlerine izin veren, istenmeyen yönlerdeki hareketlerini de engelleyen, yataklardır. Nsk rulman da kaymalı yataklar gibi öncelikle radyal yataklar ve eksenel yataklar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ancak radyal rulmanlı yatakların bazı çeşitleri bir miktar eksenel yük de taşıyabilir. Yük taşıyan rulmanların yuvarlanma yüzeylerindeki sıcaklık dış bilezikte ölçülen sıcaklığın yaklaşık 20° daha fazlası olarak ölçülmektedir. Rulmanlar sadece ortamlardan veya çalışma anında kendi sıcaklığından etkilenmez, aynı zamanda takılı olduğu milden gelen sıcaklığı da üzerinde tutar, bunlar göz ardı edilmemelidir.

Yataklı Rulman İmalatı Nasıl Yapılmaktadır?

Yataklı rulman imalatçılarının çoğu ISO’ ya (International Standarts Organiztion) bağlı olarak rulmanlarını üretirler. Burada ki amaç rulmanlarda bir standart oluşturmaktır. Montajı yapılacak olan rulmanın; iç çapı, dış çapı ve genişliği hepsinde standart değerlere sahip olmalıdır. Rulmanlardaki önek ve sonekler firmalara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Rulmanların sonlarına konulan alfabetik semboller aracılığıyla rulmanın diğer bilgileri belirlenir. Kapaklarının plastik/çelik; tek/çift kapaklı olduğu; boşluk durumları; konik delikli olup/olmadığı; kafes malzemeleri gibi ibareler rulmanların özellikleri hakkında bilgi vermektedir. Üretim standartları ile ilgili detaylı bilgiye Alternatif Rulman adresinden ulaşılabilir.

Yataklı Rulmanların Ömrünü Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Yataklı rulmanların ömrünü bazı etkenler belirler, rulman üreticileri bu ömürleri daha fazla arttırmayı ve daha dayanıklı, yük kapasitesi yüksek, yüksek devirli, gürültüsüz çalışabilen, bakım süresi uzun rulmanlar yapmayı temel amaç olarak hedeflemektedirler. Rulman ömrünü etkileyen faktörler: rulmanların kalitesi, malzeme yorgunluğu, yağlanması, çalıştığı sıcaklık, uygun koşulda saklanma ve montajı gibi faktörlerdir. Rulmanlar için üretici firmalar, geliştirilmiş rulman ömrü için formül belirlemişlerdir. Uzun ömürlü yataklı rulmanlar için geniş bilgiye Alternatif Rulman sitesinden ulaşabilirsiniz.