GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2022 16:01   Güncelleme : 10-10-2022 16:01

Sultan Papağanı Besleme

Son yıllar da özellikle ofislerde en çok beslenen evcil hayvanlardan bir tanesi de şüphesiz ki sultan papağanı olduğu söylenebilir.

Sultan Papağanı Besleme

Son yıllar da özellikle ofislerde en çok beslenen evcil hayvanlardan bir tanesi de şüphesiz ki sultan papağanı olduğu söylenebilir. Sultan papağanları renkleri ve konuşabilir özelliğe sahip olmaları nedeni ile birçok kişinin dikkatini çeker. Oldukça eğlenceli bir yapıya sahip olan sultan papağanları, diğer kuş türleri ile karşılaştırıldığında bakımı da oldukça kolaydır.

Sultan papağanları zekice sergilemiş oldukları davranışları, evcil kuş türleri arasında en akıllı tür olduklarını ortaya koyar. Farklı hücre yapısına sahip olan bu kuşlar, sahip oldukları hücre çeşitlerine ve cinsiyetlerine göre renkleri değişiklik gösterir. Sultan papağanlarının estetik görünümden dolayı birçok kişi tarafından genel özellikleri merak edilir ve sıklıkla araştırılır.

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanları evcil kuş türleri arasında en çok popülerlik kazanan kuş türlerinin başında gelir. Kafasında bulunan ibiği ile diğer kuş türlerinden farklı bir görünüme sahip olan sultan papağını, sergilediği hünerleri ile de dikkatleri üzerine toplamayı başarır. Sultan papağanları özellik bakımından da diğer kuş türlerinden ayrıdırlar. Bu anlamda sultan papağanlarının ömrünün 20 yıl, evde beslenen kuşlara oran ile boyunun daha büyük, genel olarak gri, beyaz ve sarı, algıladıkları birçok sesi taklit edebilme, ıslık öttürme ve sıcakkanlı oldukları bilinir.

Oldukça sosyal bir kuş türü olan sultan papağının özellikleri hakkında detaylı bilgiye Bilgepakize internet sitesi aracılığı ile ulaşılabilir.

Sultan Papağanı Nasıl Bakılır?

Eğlenceli bir yapıya sahip olan sultan papağanı, bakımı oldukça kolay olsa da bakımında zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Bu neden ile sultan papağanı bakımına karar verildiğinde hakkında detaylı araştırma yapmakta fayda vardır. Sultan papağanlarının bakımında öncelik kafes boyutudur. Sultan papağanın kafesi mutlaka büyük olmalıdır. Ayrıca kafes içerisinde birden fazla yemlik, en iki adet su kabı ve tünek, dallar olmalıdır.

Kafesinin güzel olması dışarı çıktığında geri yuvasına dönmesi için büyük önem taşır. Sultan papağanlarının yem alımlarında bol vitaminli ve sevdiği besin içeriği bulunan kaliteli yemler satın alınmalıdır. Sultan papağanları psikolojik anlamda etkilenmemeleri için aktif olarak kullanılan oda da bulunmalıdır.

Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir?

Sultan papağanı bakımı olduğu kadar temizliğinin düzenli ve doğru yöntemler kullanılarak yapılması gerekir. Sultan papağanlarının temizliği için uygun bir banyo ortamı oluşturmak yeterli olacaktır. Sultan papağanları kurulan banyoda kendisi yıkanabilir. Tüm kuş türlerinde olduğu gibi sultan papağanları da suyun altına tutulup zorla yıkanmaktan hoşlanmazlar.

Sultan papağanları için koyulan kap içerisine ılık su doldurulmalıdır. Banyosunun hazır hale geldiğini gören kuş, kendiliğinden yıkamaya başlayacaktır. Sultan papağanı için uygun banyo kabı ve diğer bilgiler için Bilgepakize sitesi ziyaret edilebilir. Site içerisinde Sultan Papağanı yıkamak için gerekli olan tüm malzemelere kolaylıkla ulaşım sağlanabilir, gerekli olan tüm gereçleri temin edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.bilgepakize.com/sultan-papagani/