GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2022 12:31   Güncelleme : 15-10-2022 12:31

ERDAL GÜRBÜZ’ÜN GENÇLERE ÖRNEK OLACAK BAŞARILARI

ERDAL GÜRBÜZ’ÜN GENÇLERE ÖRNEK OLACAK BAŞARILARI

Erdal Gürbüz, 10 Kasım 1989 İsviçre Basel doğumlu Türk yönetmen. Aslen Malatyalıdır. Hızlı ve Öfkeli 9 ve 10 filmlerindeki aksiyon yönetmenliği rolü ile dünya çapında ün kazandı. Konuştuğu diller arasında, İngilizce, Fransızca, Romence, Rusça ve Arapça yer almaktadır.
 
Erken Yaşamı
 
Erdal Gürbüz, çocukluk yıllarını İsviçre’de geçirerek ilk ve ortaokul eğitimini burada tamamladı. İsviçre’de aldığı eğitimlerden sonra Türkiye’ye geldi. ODTÜ Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Profesyonel kariyerine ilk adımlarını Türkiye’de attı. Daha sonra, profesyonel eğitimler almak amacıyla ABD’ye gitti. New York ve Londra’da akademi eğitimlerini derece ile tamamladı. Bu sayede ustalarının dikkatini çekmeyi başardı.
 
Mesleki Kariyeri
 
ODTÜ Jeoloji Bölümü mezunu olan Gürbüz, sinema tutkusu nedeniyle bu alanda çalışmaya başladı. İlk olarak setlerde ufak görevler aldı. Kısa süre sonra genel koordinatörlük ve aksiyon yönetmenliği gibi roller üstlendi. Bu görevlerde başarılı olunca uluslararası çapta teklifler almaya başladı. Rol aldığı yapımlardan bazıları:
 

• Red Notice 2 (yönetmen)
• Hızlı ve Öfkeli 9 (aksiyon yönetmeni)
• Hızlı ve Öfkeli 10 ( Yönetmen)
 
Bu yapımların yanı sıra, Netd ve DMC etiketiyle 40’ın üzerinde hit klibe imza attı. Aynı zamanda, cumhuriyet ve Atatürk temalı reklam filmleri ile tanınmaktadır.
 
ABD’de Hızlı ve Öfkeli film serilerinde görev alan Gürbüz, daha sonra tekrar Türkiye’ye döndü. Sinemaya yeni isimler kazandırabilmek için Erdal Gürbüz Film Akademisi’ni kurdu.
 
Başarıları & Ödülleri
 
Aldığı profesyonel eğitimlerle potansiyelini gösteren Gürbüz, kısa sürede pek çok ödül kazandı. Özellikle de ABD’de üstlendiği görevler nedeniyle pek çok ödüle sahip oldu. Bu ödüller, dünya çapında fark edilmesini sağladı. Erdal Gürbüz’ün aldığı ödüller:
 
• En iyi yönetmen unvanı (ABD, 2018)
• Uluslararası En İyi Yönetmen Ödülü (2019)
• ABD’nin En İyi Yönetmeni Ödülü (2020)
 
Art arda gelen başarıların ardından Erdal Gürbüz, daha büyük rollerde görev almak için çalışmalarına kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

www.erdalgurbuz.com