KÜLTÜR VE SANAT
Giriş Tarihi : 18-10-2022 23:45   Güncelleme : 06-11-2022 11:43

Hindistan'ın Bollywood'u şimdiye kadarki en büyük kriziyle karşı karşıya

1,4 milyar nüfuslu film delisi ülkenin kültürel dokusunun uzun süredir parçası olan Hindistan'ın Bollywood film endüstrisi, akış hizmetleri ve Hintçe olmayan rakiplerin ışıltısını çalmasıyla şimdiye kadarki en büyük kriziyle karşı karşıya.

Hindistan'ın Bollywood'u şimdiye kadarki en büyük kriziyle karşı karşıya

Güney Asya devi, her yıl ortalama 1.600 civarında film üretiyor; bu, geleneksel olarak gösterişli Bollywood'un başını çektiği, hayranların tanrılar gibi film yıldızlarına ve prömiyerleri dolduran kalabalıklara taptığı diğer tüm ülkelerden daha fazla.

Ancak şimdi sinemalar, Bollywood'un sinir merkezi Mumbai'de bile, Covid kaldırımlarının kaldırılmasından bu yana düşen gişe gelirleriyle sessizliğe büründü.

Deneyimli Mumbai tiyatro sahibi Manoj Desai, AFP'ye verdiği demeçte, "Bu şimdiye kadar karşılaşılan en kötü kriz" dedi. Bazı gösterimler "halk orada olmadığı" için iptal edildi.

Genellikle güvenilir megastar Akshay Kumar'ın arka arkaya üç film deposu vardı. Hindistan'ın en başarılı filmlerinden bazılarının yüzü olan A-lister Aamir Khan, Forrest Gump'ın yeniden çevrimi Laal Singh Chaddha ile izleyicileri cezbetmeyi başaramadı .

Elara Capital'den medya analisti Karan Taurani, geçtiğimiz yıl vizyona giren 50'den fazla Bollywood filminden - pandemi nedeniyle normalden daha az - sadece beşte birinin gelir hedeflerini karşıladığını veya aştığını söyledi. Pandemi öncesi yüzde 50 idi.

Buna karşılık, birkaç Telugu dili aka: Tollywood filmleri - Hintçe Bollywood'un güney Hindistanlı bir rakibi - zirveye yükseldi.

Hindistan Devlet Bankası'nın baş ekonomi danışmanı Soumya Kanti Ghosh yakın tarihli bir raporda, utanç verici bir şekilde, Ocak 2021'den bu yıl Ağustos ayına kadar Hintçe filmlerin yaklaşık yarısının güney teklifleri olarak adlandırıldığını söyledi.