GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2022 10:00   Güncelleme : 20-10-2022 10:00

Vajinismus teşhisi nasıl konur ?

Vajinismus teşhisi nasıl konur ?

 

Vajinismus etrafındaki damgalanma ve az sayıda güvenilir tıbbi araştırma, yalnızca bu durumdan kaç kişinin muzdarip olduğunu bilmediğimiz anlamına gelmez, aynı zamanda bunu yapanlar için teşhis zor bir savaş olabilir.

Vajinismus psikosomatik bir durumdur ve penetrasyon girişiminde bulunulduğunda semptomlar olmasına rağmen, vücut ve cinsel organlar etkilenmemiş görünür.

Zorluk, pelvik tabandaki kas gerginliğinin işleyişin normal bir parçası olması, ancak kasların normal çalışma yollarının ötesine geçmesi ve belirli durumlarda rahat penetrasyona engel olan daha gergin olması.

Bu durumdan muzdarip birçok kadın, deneyimlerini ve semptomlarını nasıl tanımlayacaklarından emin değiller, bu da teşhise engel olabilir.

Tıbbi olarak disparoni olarak adlandırılan ağrılı cinsel ilişki, birçok kadın için olağan görünmektedir. Araştırmalar, kadınların %30'unun vajinal seks sırasında ağrı bildirdiğini gösteriyor. Bazı araştırmalar bu rakamı her 10 kadından birine yaklaştırıyor.

Kültürümüz, kadın acısını normalleştirdi ve kadın zevkini, vajinismus hastalarının ağrılarının sadece vajinaya sahip olmanın bir yan ürünü olduğunu düşündükleri bir noktaya getirdi.

 

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavi edilebilir olsa da, toplumsal damgalanma ve araştırma eksikliği, her bireye uyan bir tedavi bulmanın çok zor olabileceği anlamına gelir, çünkü bu, herkese uyan tek bir senaryodan ziyade benzersiz bir deneyimdir.

Vajinismus psikosomatiktir, yani tedavi pamukçuk ya da belki bir kist kadar kolay değildir - çoğu zaman zaman alıcıdır ve çok disiplinli bir süreçtir.

Bir tür terapi veya danışmanlık dışında, vajinismus tedavisi genellikle antidepresanlar ve anksiyolitikler dahil ilaç tedavilerini ve pelvik taban fizyo veya vajinal dilatörler gibi fiziksel tedavileri içerir. Bazen botoks, vajinal kasları gevşetmek ve ağrılı spazmları azaltmak için de kullanılır.

Bununla birlikte, bir yöntemin mutlaka diğerinden daha iyi olduğuna dair somut bir kanıt yoktur , bu nedenle sizin için işe yarayan bir tedavi bulmanız biraz zaman alabilir.

 

Jinekolog muayenesi

Tipik bir pelvik muayene üç bölümden oluşur. Birincisi, labia, klitoris ve vajinanızın açılması gibi vücudunuzun dışında görebileceğiniz her şeyi içeren vulvanıza bakmak için bir dış genital muayenedir. Kadın doğum ziyareti, vulvanızın tüm bölümlerinin adını, yerini ve amacını bildiğinizden emin olmak için mükemmel bir zamandır.

 

Doktorunuz ayrıca vajinanıza yerleştirecekleri ve vajinal duvarlarınızı ve serviksinizi daha iyi görebilmek için genişleyen bir cihaz olan bir spekulum ile vajinal ve servikal muayene yapacaktır. Spekulum yerleştirilirken Jinekolog Pap testiniz için numune almak ve belirli CYBE'leri test etmek için yumuşak bir fırça veya düz bir kazıma cihazı kullanacaktır.

 

Spekulumlar farklı boyutlarda gelir, bu yüzden acıtacağından endişeleniyorsanız, doktorunuza bildirebilir ve daha küçük bir şey denemesini isteyebilirsiniz. Ve eğer sızlama veya acı hissederseniz, bir şeyler söyleyebilirsiniz. İyi yanı, bir doktorun kapsamlı bir muayene yapması için bir spekulumun sadece yaklaşık bir dakika vajinanızda olması gerektiğidir.

 

Bu yapıldıktan sonra doktorunuz üreme organlarınızı incelemek için bimanuel muayene yapacaktır. Karnının alt kısmında bir el ile eldivenli, yağlanmış parmaklarından bir veya ikisini vajinanıza sokar ve rahminizin ve yumurtalıklarınızın sağlıklı olduğundan emin olmak için etrafını hissederler. Bu, insanları endişelendirebilecek başka bir bölümdür, ancak aynı zamanda sadece bir dakika sürer.

 

Pelvik muayene olmadan bile doğum kontrolü yaptırabilirsiniz.

Çoğu doktor, doğum kontrolünü reçete etmek için pelvik muayeneye ihtiyaç duymaz - tıbbi geçmişinize ve kişisel alışkanlıklarınıza dayanarak bilinçli bir karar verebilirler. Doğum kontrol seçeneklerini merak ediyorsanız, sizin için en iyisinin ne olduğunu bulmaya yardımcı olmak için davranışlarınız ve tercihleriniz hakkında sorular sorarak başlayacaklardır. Örneğin, çok unutkan olduğunuzu biliyorsanız, haplar harika bir seçenek olmayabilir.

 

Yumurta dondurmak

Yumurtaların dondurulması uzun vadeli bir olasılıktır, bu nedenle, bu yumurtaları kullanmanız gerekebileceği beş, 10 veya daha fazla yıl içinde sizin için orada olacağından emin olmak istersiniz. Sadece yumurta dondurmakla kalmayıp, tüm doğurganlık tedavileriyle ilgili deneyime sahip bir merkezde olmak istiyorsunuz, böylece gelecekte yumurtalarınızı kullanmayı seçerseniz, tüm süreç boyunca sizi görebilecekler. Son olarak, doğru zamanda ve doğru kararı vermenize yardımcı olmak için yumurta dondurmanın risklerini ve faydalarını tam olarak anlatacak bir hekime sahip olmak istiyorsunuz.

 

Yaşam tarzı faktörleri doğurganlıkta rol oynuyor mu?

Bir dereceye kadar yaparlar, ancak muhtemelen çoğu insanın varsaydığından daha az ölçüde. Örneğin, tüm infertilite vakalarının yaklaşık yüzde 12'si, kadının çok fazla veya çok az kilolu olmasından kaynaklanmaktadır. İyi haber şu ki, çoğu durumda bu tersine çevrilebilir. Sigara içmek, kısırlığa neden olabilecek başka bir yaşam tarzı faktörüdür.

 

Ne zaman bir doğurganlık uzmanı görmelisiniz?

Genel kurallar, 35 yaşından küçük kadınlar için bir yıl veya 35 yaş ve üstü kadınlar için altı ay boyunca başarısız bir şekilde gebe kalmaya çalıştıktan sonra bir doğurganlık uzmanının bakımını aramaktır. Bununla birlikte, düzensiz adet döngüleri, tüp hastalığı öyküsü (pelvik inflamatuar hastalık gibi) gibi infertilite için risk faktörleri veya gebe kalmayı zorlaştırabilecek diğer altta yatan koşullardan şüphelenme nedenleri varsa, o zaman daha erken bir konsültasyon yapılabilir.

 

Bir doğurganlık uzmanını nasıl seçmelisiniz?

Hem uzmanı hem de doğurganlık merkezini dikkate almak önemlidir. Uzman için infertilitenin nedenini belirlemek için kapsamlı ve dikkatli bir değerlendirme yapacak ve sizin için bir tedavi planı hazırlayacak ilgili ve şefkatli bir uygulayıcı istersiniz. Doğurganlık merkezi ve laboratuvarı da kritik öneme sahiptir ve son derece eğitimli, deneyimli ve titiz hemşire ve embriyologlara sahip olmalı ve en iyi kültür tekniklerini kullanmalıdır.