GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2022 17:17   Güncelleme : 25-10-2022 17:17

Bitfinex Alpha Raporuna göre; Mayıs 2023'e kadar faizler yüzde 5’e kadar yükselecek!

Bitfinex Alpha Raporuna göre; Mayıs 2023'e kadar faizler yüzde 5’e kadar yükselecek!

Bitfinex yayınladığı Alpha raporunda, dünya piyasalarını değerlendirirken, kısa vadeli öngörülerini paylaştı. İşte rapordan bazı başlıklar:

 

ABD Hazine piyasası genellikle dünyanın en derin ve en likit menkul kıymet piyasası olarak kabul edilir ve küresel ekonomide önemli bir rol oynar. 10 yıllık tahviller, mortgage oranları gibi çeşitli kritik finansal konular için genellikle yüksek getirili bir araç (proxy) olarak kullanılmakta. ABD Hazine senedi piyasasında azalan likidite, 2007 yılında konut alanındaki an artışlardan çok daha fazla olmasa da buna benzer şekilde, en ciddi sistemik tehlikeyi oluşturmakta.

 

Merkez Bankası hala miktarsal sıkılaştırma program planını devam ettirmekte. FED'in menkul kıymet portföyünün hacmi küçülürken, FED faizleri yükselmeye devam ediyor. Bir yerlerde kopmalar yaşanmadan, Fed'in bu programa sadık kalacağına dair bazı şüpheler var.

 

Mortgage başvuruları geçen hafta 25 yılın en düşük seviyesine geriledi. Mortgage başvuruları art arda dördüncü ayda da düşerek 1997 yılından bu yana görülmeyen seviyelere ulaşmış durumda.

 

Mevcut konut satışları Eylül ayında yüzde 1,5 azalarak -mevsimsel açıdan düzeltilmiş olarak- yıllık 4,71 milyona geriledi.

 

Bir sonraki Fed toplantısına iki haftadan az ve ara seçimlere üç haftadan az bir süre kala, hisse senedi piyasalarında dalgalanma hâkim olmaya devam ediyor. Alım satımlarda dalgalanma yaşanmakla birlikte, ABD hisse senetlerinde Cuma günü yükseliş gözlenmiştir.

 

Piyasa oynaklığının sebebi, küresel ekonominin dünya genelinde tahvil getirilerindeki istikrarlı yükselişi atlatabilme kabiliyetine ilişkin artan endişeler ve dünya çapında merkez bankalarındaki sıkılaştırıcı para politikaları olarak değerlendirilebilir.

 

ABD'de tanık olduğumuz tahvil piyasasındaki satışlar, getirilerdeki ani artışlarla birlikte son yılların en düşük seviyelerinde gerçekleşmekte. Bu durum, Ukrayna'daki savaş ve bunun sonucunda ortaya çıkan enerji krizinin yarattığı arz şokunun bir neticesidir. Şu anda düşüş trendinde olan likidite durumu, piyasaların on yıldan uzun süredir cömertçe kullandığı likiditenin sona erdiğinin ve düşük faiz oranlarının da artık bir hayal olduğunun göstergesi.

 

İşin garip tarafı, tahvil satışlarının, Merkez Bankası'nın bilançosundaki mevcutları satmaya devam ederek uyguladığı miktarsal sıkılaştırma nedeniyle daha da artıyor olması. Bu politikaya ne derece ve ne zamana kadar devam edebileceği artık tahvil piyasasının tutabileceği likidite miktarına göre belirlenecektir. Miktarsal sıkılaştırmanın yakın bir gelecekte sona ermesi pek mümkün görünmüyor, ancak tahvil piyasası likiditesinin takibi açısından ilginç bir metrik haline gelmekte.

 

Piyasalar, 1 -2 Kasım'daki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından faiz oranlarında 75 baz puanlık bir artış daha bekliyor ve Mayıs 2023'e kadar faizlerin yüzde 5'e kadar yükselmesi bekliyor. Bu, Eylül 2007 'den bu yana, Büyük Durgunluk başlamadan hemen önce yaşanan değerlerden sora en yüksek oranlar olacaktır.

 

Bu arada, on-chain tarafında, bir miktar inişi çıkışlı bir başlangıç yapsa da Ethereum birleşmesinde işler planlandığı gibi ilerliyor ve Ether arzı azalıyor. İşlem hacimleri artsa bile, ücretler arzı düşürmek için kullanılmakta. Bu durum, ETH açısında uzun vadeli yükselme eğiliminde iyimser bir boğa olmalı.

 

Madencilik zorluk (derecesinde) yaşanan yeni zirvelerle birlikte Bitcoin’de de önemli bir faaliyet gözlemlenmekte. Bu, Bitcoin'in güvenliğini artırmak için son derece olumlu bir gelişme, ancak Bitcoin fiyatının tarihsel olarak düşük olduğu bir dönemde, kazanç elde etmek için daha fazla bilgisayar başında kalmak zorunda kalan daha küçük ve orta ölçekli madenciler için zorlu bir süreç olacaktır.

 

Birkaç hafta boyunca fiyatlarda oynaklığın artacağı ihtimaline karşı uyarıda bulunmuştuk, ancak madenciler ve ardından diğer BTC sahipleri tarafından yeni bir yoğun satış dalgası oluşturulacak olursa, bunun bir kez daha düşüşe geçme eğilimi üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Artan “hash rate” hızını, piyasayı düşürme eğiliminde olan ‘ayıvari’ bir gösterge olduğunu ve beklediğimiz volatilitenin de fiyatlar açısından pek olumlu olmayacağını düşünüyoruz.

 

Crypto haberlerinde, abartılı bir biçimde orta çıkan yeni bir madencilik tokenının ilk günlerinde çöktüğü bir hafta gördük; iflas etmiş kriptocu Voyager, müşterilerinin hesaplarının değerinin yüzde 72'sini geri alabileceğini duyurdu ve kripto hizmetlerinin uygulanmasında, SocGen, Mastercard ve Fidelity gibi büyük TradFi isimleriyle birlikte artış yaşanmıştır. Tether ayrıca, Brezilya'da 24.000'den fazla ATM'de Tether tokenlerını piyasaya sürmek için SmartPay ile önemli bir iş birliği yapmaya karar verdiklerini duyurdu.