GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2022 11:05   Güncelleme : 28-10-2022 11:05

Ayrıntılı ultrasonda nelere bakılır ?

Ayrıntılı ultrason hamileliğin 18 ila 22. haftaları arasında yapıldığından, bebek organların ve diğer yapıların ayrıntılarının görülebilmesi için yeterince büyük olacaktır.

Ayrıntılı ultrasonda nelere bakılır ?

 

 

Ayrıntılı ultrason hamileliğin 18 ila 22. haftaları arasında yapıldığından, bebek organların ve diğer yapıların ayrıntılarının görülebilmesi için yeterince büyük olacaktır. Bazen doktor, bebeğin büyümesini ve gelişimini yeniden değerlendirmek için hastanın takip taramalarından geçmesini önerebilir. Ayrıntılı ultrason sırasında aşağıdaki organlar incelenir:

 

Ventriküller, beyincik, korpus kallozum ve diğer yapılar dahil olmak üzere beynin bölümleri.

Yüzün yapıları arasında gözler, burun, damak, dudaklar ve kulaklar bulunur.

Boyun ve ense kıvrımının kalınlığı.

Kalp, akciğerler, kaburga ve omurga, mide, bağırsaklar, karaciğer, dalak, safra kesesi ve diğer karın organları, cinsiyeti, cinsel organları görünür durumdaysa belirlenebilir.

Göbek kordonunun giriş yeri, plasentanın yapısı ve yeri, fetal hareketler ve pozisyon, amniyotik sıvının seviyesi .

 

Ayak Parmakları ve Parmaklar - Normalde, bebeğin doğumundan sonra ebeveynlerin yaptığı ilk şey, parmaklarını saymaktır. Ancak ultrason, doktorların ve ebeveynlerin doğumdan önce bebeğin parmaklarını saymasına yardımcı olur. Tarama sırasında endişelenen anneler, bu küçük detayları görünce rahatlıyor. Bazen, tarama sırasında bebek hızlı hareket ettiğinden parmaklarının sayısını saymak zorlaşır.

 

Bacaklar - Bacaklar ve kollar daha büyük yapılardır ve taramada kolayca görünür hale gelir. Doktor, bebeğin gebelik yaşına göre büyümesini bilmek için tarama sırasında genellikle uyluk kemiğinin uzunluğunu ölçer. Bazen doktor bebeğin tekme attığını görebilir.

 

Kollar - Bebeğin bacaklarına baktıktan sonra doktor, bebeğin kollarına da bakar ve ulna ve yarıçap dahil olmak üzere kol kemiklerinin uzunluğunu ölçer. Genellikle bebek başparmağını emerken görülebilir.

 

İç Organlar - Ayrıntılı ultrason taraması ayrıca bebeğin mide ve beyin gibi iç organlarını kontrol etmeye yardımcı olur. Tarama sırasında bebeğin beyni bir kelebek gibi görünür ve doktor kafatasındaki önemli noktaları kontrol eder. Ayrıca koroid pleksus kisti gibi diğer anormallikleri de kontrol ederler. Ultrason ayrıca mide, böbrekler ve diğer ürolojik organlarla ilişkili anormalliklerin net bir resmini sağlar. Doktor taramayı yaparken organlarda herhangi bir sorun bulursa, tedavi önerebilir veya takip taramaları önerebilir.

 

Omurga ve Kaburgalar - Tarama sırasında bebeğin omurgası ve kaburgaları da incelenecektir. Ebeveynler omurgayı kolayca tanıyabilir. Doktor nöral tüpün ve omurganın düzgün geliştiğini doğruladıktan sonra diğer organlara geçer.

 

Kalp - Kalp , yaşamın en önemli organıdır, bu nedenle doktor fetal kalp atış hızını ölçecek ve yapısal sorunları arayacaktır.

 

Plasenta ve Göbek Kordonu - Ayrıntılı ultrason taraması sırasında doktor ayrıca plasentayı da arayacaktır. Plasenta anormal bir konumdaysa veya plasenta ile ilişkili bazı kusurlar varsa, fetus plasenta previa açısından incelenebilir. Tarama ayrıca göbek kordonunun yerini ve yerleştirilmesini değerlendirmeye yardımcı olur. Normalde, fetal göbek kordonunun iki arteri ve bir damarı vardır, ancak bu sayıdaki bir değişiklik göbek kordonunda bir kusur olduğunu gösterebilir. İki damar kordonu ile doğan bebeklerin büyüme ve gelişme ile ilgili sorunları olabilir. Bazen iki damarlı kordla doğan bebekler fetal ekokardiyogramda herhangi bir değişiklik göstermez ve sağlıklı bir yaşam sürerler.

 

Bebeğin Cinsiyeti - Ayrıntılı ultrason, bebeğin cinsel organlarının gelişimini gösterdiği için bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmaya da yardımcı olur. Bazen tarama sırasında bebek hareket eder ve bu da doktorların cinsiyetini ortaya çıkarmasını zorlaştırır.

 

HSG Filmi Nasıl Yapılır?

HSG Filmi sadece beş dakikadan fazla sürmez. Bununla birlikte, süreç son derece karmaşıktır ve profesyonel tıbbi uzmanlık gerektirir.

Tıpkı bir pelvik muayene testinde yaptığınız gibi, ayaklarınız kendinize çekerek sırt üstü yatarsınız. Spekulum, serviksin kolayca görülebilmesi için vajinanıza yerleştirilir.

Daha sonra serviks mikroplardan veya mukustan temizlenir.

Serviksin üst ucu geçici olarak uyuşturulabilir, yani ağrıdan kurtulmak için lokal anestezi yapılabilir.

Kontrast maddeyi rahim ağzına vermek için plastik kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Verilen ilacın geri gelemesi için balon ile servikal açıklık kapatılır. Bu ekstra önlem, tüpü yerinde tutmaya da yardımcı olur.

Bu sırada kateterden verilen sıvı alt karnınıza yayılarak rahminizi ve fallop tüplerinizi doldurur. Bu sıvı nedeniyle hafif kramplar olabilir. Herhangi bir şekilde, tüpleriniz kapalı ise sıvı fallop tüplerini gerebilir.

Bu sırada röngen ile görüntüleme yapılır. Bu görüntüleme, kontrast maddenin (sıvının) rahminize ve fallop tüplerinize yavaş yayılmasını görüntülemeyi sağlar. Fallop tüplerinizde herhangi bir tıkanıklık yoksa, sıvı vücut tarafından emilmek üzere tüplerin uçlarından dışarı akacaktır. Görüntülemeden sonra kateter nazikçe çıkarılır.

Bu arada, HSG filmi çektiren herkes için kısa bir tavsiye. Çoğu insan, HSG filmi çekildikten sonra eve yalnız başına gideblir. Bununla birlikte dönüşte yanınızda araba kullanması için başka birini getirmeniz şiddetle tavsiye edilir.
 

Açık MR Özellikleri Nedir?

Açık MR, hastanın üstünde ve altında mıknatıslara sahiptir, ancak yanları açıktır. Açık MRG'ler, klostrofobisi olan veya klasik bir MRG için çok uzun veya ağır olanlar için iyi bir seçimdir. Çocuklar, ebeveynleri veya teknisyeni görebildikleri ve konuşabildikleri için genellikle açık MR 'da daha iyi sonuç verirler. Bazı durumlarda, açık MR lar kapalı MR'larla aynı düzeyde görüntüleme kalitesi sağlamaz ve bazı görüntüleme prosedürleri açık MR ile gerçekleştirilemez. Bir MR’a ihtiyacınız varsa ancak klostrofobi veya diğer sorunlar hakkında endişeleriniz varsa, bunu doktorunuzla konuşun. Açık MR uygunsa, bu iyi bir seçim olabilir. Sakinleştiriciler ayrıca prosedür için rahatlamanıza yardımcı olabilir.

 

Emarların Farkları

Tasarımdaki farklılıklara ek olarak, emarların başka farklılıkları da vardır. 1,5 T MR (T, Tesla anlamına gelir) sağlık hizmetlerinin çoğu alanında standarttır. Bu makineler, ilk icat edildiklerinde MR'ların ihtiyaç duyduğu beş saatlik tarama süresine sahip olmasa da, yine de birkaç saat sürebilir. Çok daha güçlü olan bir 3T MRI daha hızlı olabilir. Her iki MRI türü de mükemmel görüntüler üretir, ancak 3T'yi satın almak daha pahalıdır, bu nedenle daha az yaygındır.

 

MR çekimi niçin yapılır ?

Kemik görüntüleme için en iyisi olan X ışınlarının aksine, MRG'ler özellikle yumuşak dokular için faydalıdır. İyi bir MR, dokuların, organların, kan damarlarının ve hatta atardamar ve damarlardaki kan akışının küçük ayrıntılarını gösterebilir. MRG'ler genellikle kas-iskelet sistemi yaralanmalarını, kafa travmasını veya felçlerini ve kan damarı problemlerini değerlendirmek için kullanılır.

 

MR çektirmek nasıl bir şey?

Klasik MR temelde merkezi bir tünele sahip büyük bir kutudur. Hasta, MR yapılırken tünele girip çıkan kayar bir masaya yerleştirilir. Bir MR çalışması bir saat veya daha fazla sürebilir. Mümkün olduğunca hareketsiz kalmanız gerektiğinden, çalışma sırasında yapabileceğiniz çok az şey vardır. Başınız, göğsünüz ve kollarınız da hareketi önlemeye yardımcı olmak için tutulur. MR'ların zorluklarından biri, kapalı alanlarda rahatsız olan kişilerin bazen makinenin içinde kalmayı zor bulmalarıdır.