GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2022 12:35   Güncelleme : 01-11-2022 12:35

Soma Kömür Ne İşe Yarar?

Soma kömür, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da en yaygın kullanılan madencilik ürünlerinden biridir.

Soma Kömür Ne İşe Yarar?

Soma kömür, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da en yaygın kullanılan madencilik ürünlerinden biridir. Dünyanın en eski madenlerinden biri olan kömür, hem güvenilir bir yakıt kaynağı hem de düşük maliyetle elde edilebilmesi nedeniyle oldukça popüler konumdadır.

Toptan kömür ayrıca temiz yanan fosil yakıtlardan biri olarak kabul edilir. Bugün kömür dünya çapında 45’ten fazla ülkede yaygın olarak üretilmekte ve petrol veya doğal gazın aksine kömür dünyanın sadece bir bölgesinde değil, tüm dünyada bulunmaktadır. Bir fosil yakıt olan kömür de oldukça güvenli ve depolanması, kullanılması ve taşınması kolaydır. Temiz kömür teknolojisi sayesinde dünyanın birçok ülkesinde doğaya hiçbir şekilde zarar vermeden tüketilmektedir. Ucuz bir yakıt olduğu için, dünyanın elektrik üretiminin çoğunda kömür kullanılmaktadır. Karakaya kömür sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

Soma Kömür Oluşumu

Kömür, çeşitli şekillerde yakılabilen bir fosil kayadır. Kömür, karbon, oksijen ve hidrojen türevli elementlerin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve bugünkü şeklini dünyanın diğer katmanlarında milyonlarca yıl ısı, basınç ve birçok mikroorganizmaya maruz kaldıktan sonra almıştır.

Bir bataklıktaki suyun pH'ı 3 veya 6 civarında olduğunda, bataklık gibi iklimin nemli, sıcak ve organik maddenin yoğun olduğu yerlerde kömür oluşmaya başlar. Kömürün oluşumu sırasında zamanla bataklığa giren farklı maddeler çöktü ve bataklığın üzeri örtülmeye başlandı. Ayrıca bataklıktaki bitkiler dejenere olur, bataklıktaki su ile birleşerek jel oluşturur ve bazı kimyasal reaksiyonlarla değişerek kömür oluşumu için uygun bir ortam sağlar. Kömür fiyatları alınacak markaya ve tona göre belirlenir. Karakaya kömür sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.