TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-11-2022 15:54   Güncelleme : 15-11-2022 15:54

PT100 Sensörleri Nerelerde Kullanılır?

Pt100 sıcaklık sensörünün basit bir tanımını şu şekilde yapabilmemiz mümkündür.

PT100 Sensörleri Nerelerde Kullanılır?

Pt100 sıcaklık sensörünün basit bir tanımını şu şekilde yapabilmemiz mümkündür. Sıcaklık sensörü olarak da adlandırılan sensör herhangi bir alanın ısısının ölçülmesini sağlayan ve bu ölçümünde net olarak belirlendiği cihaza sıcaklık sensörü adı verilir. Bu sensör bir nevi direnç termometresidir. Her sektörde oldukça fazla talep gören direnç termometresi özellikle laboratuvarlarda daha sık tercih edilmektedir. Bu sensör için rahatlıkla sıcaklık değerinin belirlenmesinde kullanılan olmazsa olmaz bir elemanıdır diyebiliriz.

P100 Sıcaklık Sensör Çeşitleri

Sıcaklık sensörleri genellikle iki tipten oluşur. Bu tipler şu şekilde adlandırılır.

  • İnce film elemanı
  • Tel sargılı eleman

Bu şekilde sensör tiplerinden oluşan PT100 tüm sektörlerde çok fazla talep görmektedir. En fazla kullanılan sensör tipi seramik bir malzeme üzerine sarılı olan platin telin kapsüllenmesi işlemiyle üretilmiş olan ince film sensörüdür. Bu sensörün kullanımı diğer modele göre daha yaygındır.

PT100 Sensörlerinin Yapısı Ve Termokupl Arasındaki Farklar

Pt100 sensörleri yapısı gereği RDT den daha farklıdır. Bu sıcaklık elemanının yapısında tamamen bir platin tel bulunur. Ve içeriğinde bulunan elemente göre isim almıştır. PT100 sensöründe yer alan PT ismi platinden üretildiğini belirtir. Termokupl elemanı ise manganez ve nikelden üretilmiştir. PT100’ler daha modern üretim tesislerinde çalışma imkanı sunar. Termokupllar ile aralarındaki farklar şu şekildedir:

  • Termokupl elemanında bağlayıcı olan bir malzeme ve stabilizatör yer alır. Pt100’ler ile daha geniş aralıklarla sıcaklık değeri belirlemesi yapabilir.
  • Pt100’ler termokupllara nazaran daha hassas alanlarda dahi sıcaklık belirlemesi yapabiliyor. Termokupl bu şekilde hassas alanlarda verimli olmamaktadır.
  • Ayrıca Termokupllara göre PT100 sensörleri daha dayanıklı ve uzum ömürlüdür. Pt100’lerin yapmış olduğu sıcaklık belirlemeleri daha net doğruyu yansıtacak şekildedir.
  • Aynı zamanda termokupl elemanı daha makul fiyat aralığında satışa sunulurken PT100’ler daha kaliteli malzemeden oluştuğu ve daha dayanıklı olmasından dolayı daha yüksek fiyatlara sahiptir.

Tüm bu özellikleri ile PT100’ler tüm sektörlerde daha sık tercih edilmektedir. Spi otomasyon sitesi üzerinden tüm sıcaklık sensörleri değerlendirilebilir. Ayrıca site üzerinden de fiyat bilgisine ulaşılabiliyor.

PT100 Sensörü

Pt100 sıcaklık sensörü olarak bilinen sıcaklık elemanı ilk zamanlarda sadece endüstri sektöründe sıklıkla kullanılsa da olumlu avantajlarından dolayı her sektörde talep görmeye başlamıştır. PT100’lerin avantajları ne kadar fazla olsa da bu sensörlerin üzerine bir yeni model olan PT1000’ler de eklenmektedir. Bu termometrelerde sıklıkla talep görür.

PT100’lerin sıcaklık ölçme metodu ve çalışma şekli ile aynı benzer özellikleri olan PT1000 elemanın yapısında da platin bulunmaktadır. Fakat PT1000 ile sıcaklık belirlenmesi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus PT1000 ile ölçülen sıcaklık değeri PT100 ile belirlenen sıcaklık değerinin on kat daha fazlası olacak şekilde değer belirlenir. Spi otomasyon sitesini inceleyebilirsiniz.