GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2022 16:03   Güncelleme : 22-11-2022 16:03

Halı Yıkamanın Tarihçesi

Halı yıkama, günümüz şartlarında özellikle ev hanımlarının kafasını meşgul eden önemli bir konudur.

Halı Yıkamanın Tarihçesi

Halı yıkama, günümüz şartlarında özellikle ev hanımlarının kafasını meşgul eden önemli bir konudur. Özellikle apartman dairesinde yaşayan insanlar bu konuda zorluk çekmektedir. Modern halı yıkama hizmeti sunan firmalar olmasına rağmen maddi durumu el vermeyen kişiler bu yöntemi de seçmekte zorlanmaktadır.

Türkiye’de Halı Yıkamacılığı

İlk halıyı Türkler bulmuştur. Bu nedenle halı kültürümüzde önemli bir kaplar. Genç kızlarımızın çeyizlerini süsleyen eşyaların başında gelir. Halıya maniler yazılmış ve onula ilgili türküler bestelenmiştir. Yurdumuzda halı yıkamacılığının tarihi 1950’li yıllara kadar dayanmaktadır. Halı yıkama sektörü Denizli iline bağlı Demirci ilçesinde başlamıştır.  Profesyonel halı yıkamacılık sektörünün başlangıcı ise 1960’lı yıllara kadar gitmektedir.  Önceleri sadece el dokuma halılarının yıkama işlemi yapılmaktaydı. Tezgâhlarda dokuna halılar, dokuma işlemi bittikten sonra bir takım yıkama işlemlerinden geçiriliyordu.

Günümüzde Halı Yıkamacılığı

Günümüz halı yıkamacılığını birkaç bölümde incelemek gerekir.

· 1960-1980 Arası 

Teknolojinin gelişmesiyle halı yıkama yöntemlerinde de değişiklikler oldu. 1960’lı yıllarda halı üretiminin hızlanması kullanım yoğunluğu nedeniyle dokuma sonrası yıkama gereksinimleri doğmuştur. Dokuma tezgâhından çıkan halılara renk sabitleme işlemi uygulanmakta ve renk havuzuna alınmaktadır Daha sonra ilaç havuzunda renkleri. Daha sonra kurumaya bırakılır. Yıkama alanına alınan halılar tek sıra halinde yerleştirilir. Aralarında boşluk bırakılarak serilir. Halıların tamamı deterjan karışımlı su ile bol şekilde ıslatılırdı Daha sonra saplı el fırçaları ile fırçalama yapılır, bol su ile halı köpüklerden temizlenirdi. Bu uygulamalar standart olmayıp halının türüne göre farklılık göstermektedir. El dokuma halı ile makinede dokunan halıların üretim süreleri de farklıdır.

· 1980’li Yıllar

 1980 sonrası halı üretiminde değişiklikler olmuş ve halılar makinede üretilmeye başlanmıştır. Yün halılar yerine, yüne naylon karıştırılarak az maliyetli ve çok kazanç getiren halı üretimine geçilmiştir. El dokuma bir adet halının hazır hale gelmesi 1 yılı bulmakta iken, makine halısında binlerce halı daha kısa sürede hazır hale gelmektedir. Seri üretime ve kullanım yaygınlığına göre halı yıkamada modern yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. El fırçası ile yıkama zaman alacağından makine ile üretime geçilmiştir.

1990'lı Yıllar

1990'lı yılların sonlarına doğru ise halı yıkamada seri yöntemler geliştirtmiş, fırça ile yıkamadan, zaman kaybı olduğu için vazgeçilmiştir. İlk halı yıkama makinesi, zemin cilalama makinesine fırça takılarak denenmiş ve zamanla geliştirilerek halı yıkamaya uygun hale getirilmiştir. Uzun yıllar bu şekilde yıkama yapılmıştır. Elde yıkama yöntemi ile günde 50-60 m² halı yıkanırken günümüzde makine ile sayesinde 200-250m² halı yıkama kapasitesine ulaşılmıştır.

Halı yıkama Şanlıurfa bölgesinde daha modern teknikler kullanılmaktadır.  Şanlıurfa halı yıkama firmaları halılarınızı modern yöntemlerle özenle yıkanmaktadır. Sizler de modern yöntemlerle halılarınızın yıkanmasını istiyorsanız Urfa Halı Yıkama sitesini ziyaret edebilir, konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.