GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2022 12:29   Güncelleme : 06-12-2022 12:29

Paslanmaz Çelik Tank Nedir? Niçin Kullanılır?

Paslanmaz tankların imalatında çoğunlukla sipariş usulü ile çalışılır ve müşteri talebine ve ihtiyacına göre imalat yapılır.

Paslanmaz Çelik Tank Nedir? Niçin Kullanılır?

Paslanmaz tankların imalatında çoğunlukla sipariş usulü ile çalışılır ve müşteri talebine ve ihtiyacına göre imalat yapılır. Üretim aşamasında en önemli unsur paslanmaz tank üretiminin hangi malzemeden yapılacağıdır. Ürünün cinsi ne olursa olsun ürün depolandığı sırada oluşan yükü taşıması ve son derece güvenli olması bir depo tankından beklenen performanstır. Başta endüstri olmak üzere birçok sektörde tercih edilen paslanmaz çelik tanklar birçok avantaj sağlıyor.

Uzun ömür ve dayanıklılığın söz konusu olduğu yerde paslanmaz çelik tankları devreye girer. Rekabet edilemeyen dayanıklı yapısı, depo tankları ya da proses tanklarının üretiminde paslanmaz tanklarının kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Paslanmaz çelik tanklarda depo edilen ve işlenen kimyasallar asla yüzeye zarar vermez. Bu yüzden, gıda ve kimya sektöründe en fazla kullanılan tank çeşidi olmuştur.

Paslanmaz Proses Tankı Kullanım Alanları

Paslanmaz proses tankı fabrika ve imalathanelerin proses ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde dizayn edilip çeşitli niteliklerde imal edilen tank çeşitlerindendir. Kullanıldığı sektöre göre karıştırıcılı, ısıtmalı-soğutmalı, izolasyonlu gibi farklı türlerde imal edilebilen paslanmaz proses tankı tamamen hijyen kurallarına uygun olarak tasarlanmıştır.

 

İstenen ürün elde edilene kadar her adımda dijital sensörler yardımı ile tüm sürecin uygun bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan proses tankları bir çok sektörde kullanılır. Bu sektörler:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Meyve suları
  • Zeytin ve zeytinyağları
  • İçecekler
  • İlaç
  • Sıvı ve katı yağlar
  • Deterjan ve diğer kimyevi ürünler

olarak sayılabilir.

Paslanmaz Stok Tankı Kullanımı

Yaygın olarak stoklama kazanları adıyla da anılan paslanmaz stok tankı türleri özellikle su, meşrubat, süt, zeytinyağı, asit ve kimyasal gibi her türlü sıvı ürünün saklanabildiği özel tanklardır. Depolama ya da stoklama tankları stoklanacak ürünün uzun süre özelliğini kaybetmeden korunabilmesi için teknik olarak bazı donanımlarla tamamlanarak üretilirler. Kapalı devre olarak stoklama yapan ve müşteri ihtiyacına yönelik olarak vakum veya azot gazı basılması yöntemleri ile stoklanacak ürünün hava ile temasını tamamıyla engelleyen stok tankları depolanacak ürünün özelliğine göre tasarlanır.

Depolama tankının içinde yer alan malzemenin ısıtılması, soğutulması ya da dış hava koşullarından bağımsız bir sıcaklıkta tutulması söz konusu ürünlere göre dizayn edilmiş tanklar içten veya dıştan ısı ceketleri ile sarılırlar. Bu ısı ceketlerinin içinde dolaşan hava, yağ ya da su ürünü istenen sıcaklıkta sabit tutar. Uluslararası standartlara uygun üretilen paslanmaz çelik tanklar tüm hijyen proseslerine uyumludur ve yüksek kalitelidir. Tüm ilaç, gıda ve kimya firmaları için tank çözümleri üreten Depares sitesi ekstra hacimler de dahil olmak üzere her ebat ve boyutta ve yere göre özel tasarlama hizmeti de sunarak her ihtiyaca cevap vermektedir.